W koło archidiecezji

Wszystkie materiały pochodzą ze strony www.diecezja.pl

11. WADOWICE

Gdzie pielgrzymują wadowiccy parafianie 16 dnia każdego miesiąca? Co obrazuje unikatowa polichromia znajdująca się w bazylice? Czym św. Jan Paweł II inspiruje młodych? Parafia pw. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach to kolejny punkt naszej podróży po archidiecezji.

10. ORAWKA

Kto wspierał powstanie parafii w Orawce? Czyje życie przedstawia 14 obrazów namalowanych w kościele? Zapraszamy na drugi sezon serii „W koło archidiecezji”, który zaczynamy od przedstawienia parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Orawce.

9. KRAKÓW – NOWY PROKOCIM

Dlaczego nowe organy w kościele są tak unikatowe? Jak wyglądają spotkania Wspólnoty Żon? W dziewiątym odcinku wycieczki po Archidiecezji odwiedzamy parafię pw. Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Nowym Prokocimiu.

8. JURGÓW

Ile kościołów tworzy jurgowską parafię? Gdzie znajduje się „jurgowski diabeł”? W ósmym odcinku podróży po Archidiecezji poznajemy parafię pw. Św. Sebastiana i Matki Bożej Rożańcowej w Jurgowie.

7. WIELICZKA

Gdzie gromadzą się górnicy podczas uroczystych Mszy św. w kościele św. Klemensa? Jak wspólnoty radziły sobie w czasie pandemii? W siódmym odcinku wirtualnej wycieczki po archidiecezji przedstawiamy parafię pw. Klemensa w Wieliczce.

6. WIĘCŁAWICE STARE

W którym roku po raz pierwszy wspomniano o parafii św. Jakuba? Jakie sekcje działają w Parafialnym Klubie Sportowym Jakub Więcławice? W szóstym odcinku naszej wycieczki odwiedzamy parafię pw. św. Jakuba Apostoła w Więcławicach Starych.

5. MODLNICA

Co św. Wojciech robił w Modlnicy? Dlaczego obraz Matki Bożej Modlnickiej jest tak wyjątkowy? W piątym odcinku podróży po archidiecezji poznajemy parafię pw. Św. Wojciecha i Matki Bożej Bolesnej w Modlnicy.

4. CHOCZNIA

Chocznia to niewielka wieś położona we wschodniej części Beskidu Małego. Rozciąga się na długości kilku kilometrów, a parafia oprócz kościoła może pochwalić się dwoma kaplicami dojazdowymi, w których księża regularnie odprawiają Msze Św. Historia parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela sięga XII w. Jakie dziedzictwo ze sobą niesie? Kto pomaga księżom w ich pracy duszpasterskiej? Co jest największym skarbem tamtejszego kościoła?

3. LUSZOWICE

Luszowice leżą na północnej granicy Archidiecezji Krakowskiej. Mają bogatą historię związaną z górnictwem. Kościół św. Anny wybudowany przez mieszkańców był wyczekiwany przez wiele lat i stał się przypieczętowaniem powstającej parafii. Czemu własna świątynia jest dla luszowiczan tak ważna? Jaka jest historia kapliczki przy rondzie? I co planuje nowy proboszcz?

2. SIENIAWA

Sieniawa to niewielka wioska sąsiadująca z Rabą Wyżną. Znajduje się w niej zabytkowy kościółek św. Antoniego, który ze względu na małą pojemność nie może służyć wszystkim mieszkańcom, dlatego sieniawianie sami zbudowali duży kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny
Jaka jest historia kilkusetletniej drewnianej budowli? W jaki sposób sieniawskie koło gospodyń wiejskich częstuje swoimi produktami na drugim końcu Polski? Co łączy kard. Stanisława Dziwisza z Sieniawą?

1. ŁĘTOWE

Łętowe leży w sercu Beskidu Wyspowego. Ta niewielka, malowniczo położona wioska jest pierwszym przystankiem na naszej drodze „W koło archidiecezji”. Kościół Matki Bożej Królowej Polski we wrześniu doczekał się konsekracji, a my sprawdzamy jaką kryje w sobie historię oraz czym zajmują się grupy działające w parafii.
Dlaczego kościół ma kształt chaty? Na jakim szczycie parafianie co roku spotykają się na polowej Mszy Świętej? Czemu konsekracja jest ukoronowaniem pracy wszystkich pokoleń wkładających wysiłek w budowę parafii?