Title Image

Okres Wielkiego Postu

5

Triduum Paschalne

Wszystkim życzymy błogosławionego Triduum Paschalnego   Od Wielkiego Czwartku Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i Zmartwychwstanie Pana naszego – Jezusa Chrystusa.     WIELKI CZWARTEK   Tego dnia we wszystkich kościołach katedralnych biskupi diecezjalni wraz z kapłanami…

1

Symbolika popiołu

Wielki Post zaczynamy od posypania głów popiołem. Czy wiemy, skąd wziął się ten gest i co tak naprawdę wyraża? Przeczytaj, zanim pochylisz głowę i usłyszysz, że „z prochu powstałeś”.   Zwyczaj posypywania głów popiołem ma w Kościele długą, bo sięgającą aż V wieku tradycję. Na…

0

Na progu Wielkiego Postu

Czy w Środę Popielcową trzeba iść do kościoła? 6 spraw, które musisz wiedzieć Środa Popielcowa rozpoczyna liturgiczny okres Wielkiego Postu. Kończy się karnawał i zaczynają kilkutygodniowe przygotowania do świąt Wielkanocy. Wielu ludzi w Środę Popielcową idzie na mszę świętą, gdzie tradycyjnie dają sobie posypać głowę…

0

Krzyż – znak Miłości

Krzyż – znak Miłości – to wielkopostne, internetowe rekolekcje ignacjańskie w życiu codziennym organizowane przez Europejskie Centrum Komunikacji i Kultury, ośrodek prowadzony przez jezuitów. Na rekolekcje będą się składać wprowadzenia do modlitwy, przesłane e-mailem w oparciu o fragmenty Pisma Świętego a także konferencje porządkujące proponowane treści. Rekolekcje zaczynają się 14…

1

Chrystus lekarzem duszy

„Chrystus lekarzem duszy” – cykl kazań pasyjnych głoszonych podczas nabożeństwa Gorzkich Żali w kościele św. Krzyża w Warszawie przez Rektora Papieskiego Wydziału Teologicznego – ks. prof. dr hab. Krzysztofa Pawlinę. (w 2020r) Być może ktoś chętnie wysłucha w tych dniach. Szczęść Boże!

0

Ewangelia z pomysłem

Zbliża się kolejny Wielki Post w naszym życiu. Za kilka dni Środa Popielcowa, początek kilkutygodniowej wędrówki, związanej z podejmowaniem postanowień, wyzwań i wyrzeczeń, aby zmienić swoje życie, zawrócić ze ślepych uliczek i wejść na Bożą drogę.   „Ewangelia z pomysłem” przygotowała propozycję, dla tych wszystkich,…

0

Orędzie na Wielki Post

Orędzie Ojca Świętego na Wielki Post. ” W imię Chrystusa prosimy: pojednajcie się z Bogiem” (2Kor5,20) Drodzy bracia i siostry! Również w tym roku Pan daje nam czas sprzyjający przygotowaniu się do świętowania z odnowionym sercem wielkiej tajemnicy śmierci i zmartwychwstania Jezusa. Jest ona niezwykle…

1

Odszedł Pasterz od nas…

Milczenie i cisza. Oto Drzewo Krzyża. W skupieniu składany pocałunek na stopach Ukrzyżowanego. Modlitwa wypełniona uwielbieniem Naszego Pana. Ciało spoczęło w grobie. Misterium Chrystusa pogrzebanego. Czas oczekiwania rozpoczęty. Godziny adoracji przy Chrystusowym Ciele. Czas zwalnia, jeszcze ostatni szukają pojednania z Panem przy kratach konfesjonału. Ostatni?…

0

Gdy Chrystus umiera …

Klękamy dziś przed Krzyżem, jak przed Najświętszym Sakramentem. Całujemy, wielbimy, adorujemy… Dlaczego? Wyjaśniamy, co dzieje się podczas Liturgii Męki Pańskiej. Pierwszym liturgicznym obrzędem, właściwym tylko dla Wielkiego Piątku, jest prostracja; kapłan pada na twarz, ukazując „ukorzenie się człowieka oraz smutek i ból Kościoła”. Po długiej…

1

Wielki Czwartek

Tajemnica Misterium Jezusa umęczonego, pogrzebanego i zmartwychwstałego rozpoczęta od Wieczernika. Przykazanie miłości. Połamany chleb… Wdzięczność za dar kapłaństwa i Eucharystii. Czas na czuwanie i modlitwę w Ogrojcu i ciemnicy. Dzieło naszego zbawienia i odkupienia. Chwała Panu. Celebracja Misterium w naszym wieczerniku w zapisie fotograficznym.

1

Mój Chrystus Połamany

„Mój Chrystus Połamany” to rekolekcje autorstwa o. Ramon’a Cue Romano. Seria rekolekcyjnych wykładów o. Romano, po raz pierwszy została wyemitowana w telewizji hiszpańskiej w latach 60-tych ub. wieku. Niebanalne rozmyślania o. Romero o Chrystusie zmuszają do myślenia, zmieniają kąt patrzenia na życie, religijność, stosunek do…

0

Kościoły Stacyjne

Metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski zaprasza wiernych do codziennego pielgrzymowania do kościołów stacyjnych w Krakowie.   Tradycja Liturgii stacyjnej zrodziła się w Rzymie. Przez kilka pierwszych wieków chrześcijaństwa biskup Rzymu nie miał „swojego” kościoła. Katedra biskupa Rzymu została wybudowana dopiero po roku 313 poza terenami…

1

Spotkanie z Duchem Świętym

  W czwartą niedzielę Wielkiego Postu, niedzielę radości przy pięknej słonecznej pogodzie rozpoczęliśmy parafialne rekolekcje wielkopostne pod hasłem „Narodzić się na nowo z wody i Ducha Świętego”, które poprowadził o. Wiesław Wiśniewski TDŚ oraz Bracia z Towarzystwa Ducha Świętego. Uczestnicy tegorocznych rekolekcji mają okazuję uczestniczyć…

0

Ekstremalna Droga Krzyżowa

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, która odbędzie się 23/24 marca.   Proponujemy trasę, której początek wyznacza nasza parafialna świątynia.  (Trasa Szafirowa – Św. Jacka; rejon Kraków- Mydlniki; Trasa Kraków-Mydlniki >> Sanktuarium Czerna, dystans 30 km) Rozpoczynamy Mszą Świętą 23 marca o…

0

Kościoły stacyjne

Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski również w tym roku, w czasie Wielkiego Postu, zaprasza wiernych archidiecezji krakowskiej, szczególnie mieszkańców Krakowa, do codziennego pielgrzymowania do kościołów stacyjnych.     Tradycja Liturgii stacyjnej zrodziła się w Rzymie – zasadniczo z dwóch źródeł. Pierwszym był fakt, że przez kilka…

0

Oto wasz król.

Nadszedł dzień pełen powagi; dzień, w którym kontemplujemy pojmanie i ukrzyżowanie Jezusa.   Jednak zamiast jedynie wspominać w smutku i żałobie to, co się wydarzyło, potraktujmy dosłownie wezwanie Piłata: „Oto wasz król!”, i uwielbiajmy Jezusa, naszego Króla. Złączmy się z Maryją i Janem u stóp…

0

Msza Wieczerzy Pańskiej

Pascha w Egipcie w rodzinach Izraelskich. Spożyty baranek, dający siłę na drodze ku wolności. Krew ratująca przed aniołem śmierci. Noc wyjścia … Pascha Jezusa – Ostatnia Wieczerza – Ciało i Krew Jezusa – Baranka Ofiarnego. Pokarm na drogę, pokarm umocnienia dla pielgrzymów… Msza Wieczerzy Pańskiej –…

0

Niedziela Palmowa – 9.20 mb

W dniu 9 marca 2017 roku w Niedzielę Palmową tradycyjnie już poświęceniu palm towarzyszył konkurs na najwyższą palmę.     Lista uczestników Konkursu Palm 2017       Wyniki i lista uczestników XII  Parafialnego Konkursu Palm Wielkanocnych w Dzielnicy VI przy parafii Matki Bożej Nieustającej…

0

Gałązka i żarówka

Piękny słoneczny dzień nad kościołem MB Nieustającej Pomocy. Trwają parafialne rekolekcje a do kościoła z nauczycielami przybyły z radością dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 138. Najpierw te najmłodsze, od zerówki do klasy III z uśmiechem na twarzy zajęły miejsca w ławkach by słuchać ks. Piotra,…

0

Po co rekolekcje?

Rekolekcje są okazją do wyciszenia się oraz zastanowienia nad sobą i swoim życiem przed Bogiem i wraz z Nim. To szansa, by spotkać Jezusa, poznać Go, pokochać; – doświadczyć miłości Boga i na niej budować swe życie; – poznać siebie w świetle Słowa Bożego: swoje…

0

Droga Krzyżowa

W piątek 17.03 o godz. 20.00  Droga Krzyżowa prowadzona przez członków Akcji Katolickiej naszej parafii razem ze Scholą Cantorum Mydlnicensis.   WPROWADZENIE    „Potem [Jezus] wziął Dwunastu i powiedział do nich: «Oto idziemy do Jerozolimy i spełni się wszystko, co napisali prorocy o Synu Człowieczym. Zostanie wydany…

0

Pokutujcie

W naszej parafii o godz. 17.15 odbyło się pierwsze nabożeństwo drogi krzyżowej z udziałem dzieci. Początek zawsze bywa trudny ale z upływem czasu będzie nas przybywać. Z racji 100-lecia objawień w Fatimie korzystamy z materiałów Małego Gościa Niedzielnego.     Historia Droga Krzyżowa w dzisiejszej…

0

Wyjątkowy dzień

Dk. Marcin Piasecki ŚRODA POPIELCOWA     Dlaczego lubię Popielec? Ryzykowne pytanie. Może lepiej brzmiałoby: „Czy lubię Popielec?”. W końcu dzień ten ma w sobie wiele elementów, za którymi ludzie nie przepadają. Na przykład przypomnienie, że skończył się karnawał i znów rozpoczyna się Wielki Post….

0

Za prześladowanych chrześcijan

DROGA KRZYŻOWA DLA DZIECI –  ZA PRZEŚLADOWANYCH CHRZEŚCIJAN   Wprowadzenie do Nabożeństwa Drogi Krzyżowej Drodzy bracia i siostry, zebrani w bazylice ludźmierskiej chcemy dzisiaj poprzez nabożeństwo Drogi Krzyżowej podziękować Bogu za świadectwo wiary, aż po męczeńską śmierć, naszych braci i sióstr. Obecnie 200 milionów chrześcijan na…

30

Droga Krzyżowa z św. s. Faustyną

DROGA KRZYŻOWA O ŻYCIU WEWNĘTRZNYM,  OPARTA NA DZIENNICZKU S. FAUSTYNY    Modlitwa wstępna: Miłosierny Panie, mój Mistrzu, chcę wiernie iść za Tobą, chcę Cię naśladować w moim życiu w sposób coraz doskonalszy, dlatego proszę, abyś przez rozważanie Twej męki udzielił mi łaski coraz lepszego rozumienia tajemnic…