Title Image

Okres Wielkanocny

1

Maryjny miesiąc

Maj – dla wielu najpiękniejszy miesiąc roku – to w Kościele okres szczególnej czci Matki Bożej. W Polsce żywa jest tradycja gromadzenia się wieczorami w kościołach, przy grotach, kapliczkach i figurach przydrożnych na nabożeństwach majowych, nazywanych „majówkami”. Jeszcze dziś przejeżdżając w majowy wieczór przez polskie…

0

Gdy przyjdzie Duch…

Pięćdziesiątego dnia po swoim zmartwychwstaniu Pan Jezus zesłał Ducha Świętego na Maryję i Apostołów zgromadzonych w Wieczerniku, wypełniając tym samym swoją obietnicę: „Gdy przyjdzie Duch Pocieszyciel, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On będzie świadczył o Mnie” (J 15,…

2

Zesłanie Ducha Świętego

Pięćdziesiątego dnia po swoim zmartwychwstaniu Pan Jezus zesłał Ducha Świętego na Maryję i Apostołów zgromadzonych w Wieczerniku, wypełniając tym samym swoją obietnicę: „Gdy przyjdzie Duch Pocieszyciel, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On będzie świadczył o Mnie” (J 15,…

0

Litania do Zmartwychwstałego

Modlitwa na czas oktawy oraz okresu wielkanocnego. Kyrie eleison Chryste eleison. Kyrie eleison Chryste, usłysz nas Chryste, wysłuchaj nas Ojcze z nieba Boże, zmiłuj się nad nami Synu, Odkupicielu świata, Boże, zmiłuj się nad nami Duchu Święty, Boże, zmiłuj się nad nami Święta Trójco, jedyny…

0

Oktawa Wielkanocna

Pochylamy się nad Słowem Bożym, które jest odczytywane w liturgii w oktawie Wielkanocnej. Sobota w Oktawie Wielkanocy Dz 4, 13-21; Ps 118,1. 14-21; Mk 16,9-15 Piątek w Oktawie Wielkanocy Dz 4, 1-12; Ps 118; J 21, 1-14 Czwartek w Oktawie Wielkanocy Dz 3, 11-26; Ps…

2

Tajemnica Wniebowstąpienia

Po swym zmartwychwstaniu Chrystus ukazywał się uczniom, zaś czterdziestego dnia na ich oczach wzniósł się do nieba z Góry Oliwnej. Określenie „Wniebowstąpienie Pańskie” pochodzi z opisu, przekazanego przez św. Łukasza w Dziejach Apostolskich (Dz 1, 9-11). Ewangeliści piszą o tym fakcie niewiele. Mateusz w ogóle…

2

XI Tydzień Biblijny

„XI Tydzień Biblijny ma pomóc wiernym w lepszym zaprzyjaźnieniu się z Pismem Świętym. Chodzi tutaj o wskazanie na święte księgi jako na źródło wiary chrześcijańskiej i naszej kultury europejskiej.     Nasza inicjatywa jest swego rodzaju zachętą, by wierni w parafiach tworzyli kręgi biblijne, by…

2

Poniedziałek Wielkanocny

Z Poniedziałkiem Wielkanocnym – drugim dniem Świąt Zmartwychwstania Pańskiego – wiąże się tradycja Śmigusa-Dyngusa. Śmigus i Dyngus to dwa odrębne obyczaje, które praktykowane były jednego dnia. Dlatego z czasem ich nazwy się połączyły.   Dyngusem nazywano datek dawany przez gospodynie mężczyznom chodzącym w Poniedziałek Wielkanocny…

3

Na poranek Wielkiej Nocy

Mario Magdaleno Święta!Wspólna nam ciąży udręka!Ja także szukam ciała JegoW otchłani mego serca martwego.   Gdzież są te opowieści,Barwne sceny z przypowieściI potok słów z ust JegoGdy w wielkiej boleściTęsknie szukam Króla mego!   Wyglądam Jego cudów,Wydostać się nie mogęZ kajdanów nocy mojej.Palce mam całe…

0

Czy grób Jezusa był pusty?

Tekst Paweł Paszko OFMCap     Ewangeliści zgodnie przekazują, że ciało Jezusa znajdowało się w grobie nie dłużej niż od piątkowego wieczoru do niedzielnego świtu, a więc około 30-35 godzin. Następnie w tajemniczych okolicznościach zniknęło. Czy jednak owego wielkanocnego poranka grób Chrystusa był rzeczywiście pusty?…

0

Pan Zmartwychwstał

  Jezu, Ty jesteś zmartwychwstałym Panem i całe stworzenie wyśpiewuje dziś Twoją chwałę!   Słyszę kamienie wołające, jak Ty sam to zapowiedziałeś: „Błogosławiony Król, który przychodzi w imię Pańskie!”.   Nawet kamień zagradzający wejście do Twego grobu został odwalony i głosi cudowną tajemnicę. Zamiast przypieczętować…

0

Chrystus Zmartwychwstał Alleluja

Weselcie się już, zastępy Aniołów, w niebie: weselcie się, słudzy Boga. Niechaj zabrzmią dzwony głoszące zbawienie, gdy Król tak wielki odnosi zwycięstwo. Raduj się, ziemio, opromieniona tak niezmiernym blaskiem, a oświecona jasnością Króla wieków, poczuj, że wolna jesteś od mroku, co świat okrywa! Zdobny blaskiem…

0

Baranek wielkanocny

W gazetach często pisze się o króliku wielkanocnym. Czy Pan Jezus nie jest już Barankiem? Liturgicznym symbolem Wielkanocy jest baranek z czerwoną chorągwią, symbol męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa oraz Eucharystii. O baranku czytamy przy ofierze Abrahama. Abla, przy wyjściu Żydów z niewoli egipskiej, w…