Title Image

Rok liturgiczny

5

Triduum Paschalne

Wszystkim życzymy błogosławionego Triduum Paschalnego   Od Wielkiego Czwartku Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i Zmartwychwstanie Pana naszego – Jezusa Chrystusa.     WIELKI CZWARTEK   Tego dnia we wszystkich kościołach katedralnych biskupi diecezjalni wraz z kapłanami…

1

Symbolika popiołu

Wielki Post zaczynamy od posypania głów popiołem. Czy wiemy, skąd wziął się ten gest i co tak naprawdę wyraża? Przeczytaj, zanim pochylisz głowę i usłyszysz, że „z prochu powstałeś”.   Zwyczaj posypywania głów popiołem ma w Kościele długą, bo sięgającą aż V wieku tradycję. Na…

0

Na progu Wielkiego Postu

Czy w Środę Popielcową trzeba iść do kościoła? 6 spraw, które musisz wiedzieć Środa Popielcowa rozpoczyna liturgiczny okres Wielkiego Postu. Kończy się karnawał i zaczynają kilkutygodniowe przygotowania do świąt Wielkanocy. Wielu ludzi w Środę Popielcową idzie na mszę świętą, gdzie tradycyjnie dają sobie posypać głowę…

0

Patroni Europy

31 grudnia 1980 r., w liście apostolskim „Egregiae virtutis”, Ojciec Święty Jan Paweł II ogłosił Świętych Cyryla i Metodego współpatronami Europy – obok św. Benedykta. Zamiarem Papieża było ukazanie obu świętych jako patronów ruchu ekumenicznego, mającego na uwadze powrót do utraconej jedności Kościoła. Święci współpatronowie…

1

Chleb i sól św. Agaty

Od wieków wierni wzywają jej opieki podczas burzy oraz w niebezpieczeństwie pożaru, wybuchu wulkanu, trzęsienia ziemi, sztormu, huraganowych wiatrów.   Niemalże codziennie dowiadujemy się z mediów o różnego rodzaju kataklizmach, jakie dotykają mieszkańców naszego globu. Zwykle w obliczu szalejących żywiołów stajemy bezradni, szczególnie mocno doświadczając…

5

Świece św. Błażeja

Św. Błażej, biskup Sebasty – miasta położonego na terenie dzisiejszej Turcji – umarł około 316 roku. Kościół wspomina tego męczennika 3 lutego. Tradycja sięgająca wczesnego średniowiecza przekazała pamięć o nim jako orędowniku i opiekunie wiernych, zwłaszcza w chorobach gardła. Za jego wstawiennictwem prosimy Boga o…

1

Maryjny miesiąc

Maj – dla wielu najpiękniejszy miesiąc roku – to w Kościele okres szczególnej czci Matki Bożej. W Polsce żywa jest tradycja gromadzenia się wieczorami w kościołach, przy grotach, kapliczkach i figurach przydrożnych na nabożeństwach majowych, nazywanych „majówkami”. Jeszcze dziś przejeżdżając w majowy wieczór przez polskie…

0

Ewangelia z pomysłem

Zbliża się kolejny Wielki Post w naszym życiu. Za kilka dni Środa Popielcowa, początek kilkutygodniowej wędrówki, związanej z podejmowaniem postanowień, wyzwań i wyrzeczeń, aby zmienić swoje życie, zawrócić ze ślepych uliczek i wejść na Bożą drogę.   „Ewangelia z pomysłem” przygotowała propozycję, dla tych wszystkich,…

0

Czuwajcie – adwentowe propozycje

Czuwajcie! Różne mamy doświadczenia adwentowego oczekiwania i z pewnością odmienne oczekiwania. Bardzo ważne jest, aby tego czasu, który ma znaczenie nie tylko w perspektywie liturgicznego przygotowania do świąt, ale całego naszego życia, które jest adwentem, nie zmarnować. Obecna sytuacje wielu z nas nie pozwoli przeżywać…

0

Odpust dla wiernych zmarłych

Przez cały listopad, a nie tylko przez 8 dni od uroczystości Wszystkich Świętych, będzie można otrzymać odpust zupełny dla wiernych zmarłych. W związku z  pandemią Covid-19 Penitencjaria Apostolska wydała specjalny dekret w tej sprawie.     Penitencjaria Apostolska zdecydowała, że aby zapewnić bezpieczeństwo wiernych w…

0

Kult Serca Jezusowego

Czerwiec to miesiąc w sposób szczególny poświęcony czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Kult Serca Jezusowego wywodzi się z czasów średniowiecza; początkowo miał charakter prywatny, z czasem ogarnął szerokie rzesze społeczeństwa.   Mistyka średniowiecza łączyła kult Serca Jezusowego w bardzo żywym nabożeństwem do Najświętszej Rany boku…

0

Matka Kościoła

Święto NMP Matki Kościoła   Święto Maryi, Matki Kościoła, obchodzone w poniedziałek po uroczystości Zesłania Ducha Świętego, zostało wprowadzone do polskiego kalendarza liturgicznego 4 maja 1971 r. przez Episkopat Polski – za zgodą Pawła VI. Dzień ten został wybrany dlatego, że Zesłanie Ducha Świętego było…

0

Po co nam Okres Zwykły?

Na to pytanie nie jest aż tak łatwo odpowiedzieć, jak mogłoby się to wydawać. Przecież to tak samo, jakby zapytać; po co nam wakacje, po co nam urlop…     Właśnie. Okres Zwykły to swego rodzaju chwila odpoczynku dla Kościoła. Ładna mi chwila… jest to…

0

Kolor zielony

Często okres zwykły w ciągu roku liturgicznego bywa tylko i wyłącznie kojarzony z trzydziestoma trzema lub trzydziestoma czterema tygodniami, podczas których nie celebruje się żadnej ważnej tajemnicy wiary związanej z życiem i misją Chrystusa. Inne okresy natomiast nie tylko wspominają takie wydarzenia, ale całkowicie poświęcone…

0

Gdy przyjdzie Duch…

Pięćdziesiątego dnia po swoim zmartwychwstaniu Pan Jezus zesłał Ducha Świętego na Maryję i Apostołów zgromadzonych w Wieczerniku, wypełniając tym samym swoją obietnicę: „Gdy przyjdzie Duch Pocieszyciel, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On będzie świadczył o Mnie” (J 15,…

2

Zesłanie Ducha Świętego

Pięćdziesiątego dnia po swoim zmartwychwstaniu Pan Jezus zesłał Ducha Świętego na Maryję i Apostołów zgromadzonych w Wieczerniku, wypełniając tym samym swoją obietnicę: „Gdy przyjdzie Duch Pocieszyciel, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On będzie świadczył o Mnie” (J 15,…

0

Litania do Zmartwychwstałego

Modlitwa na czas oktawy oraz okresu wielkanocnego. Kyrie eleison Chryste eleison. Kyrie eleison Chryste, usłysz nas Chryste, wysłuchaj nas Ojcze z nieba Boże, zmiłuj się nad nami Synu, Odkupicielu świata, Boże, zmiłuj się nad nami Duchu Święty, Boże, zmiłuj się nad nami Święta Trójco, jedyny…

0

Oktawa Wielkanocna

Pochylamy się nad Słowem Bożym, które jest odczytywane w liturgii w oktawie Wielkanocnej. Sobota w Oktawie Wielkanocy Dz 4, 13-21; Ps 118,1. 14-21; Mk 16,9-15 Piątek w Oktawie Wielkanocy Dz 4, 1-12; Ps 118; J 21, 1-14 Czwartek w Oktawie Wielkanocy Dz 3, 11-26; Ps…

0

Orędzie na Wielki Post

Orędzie Ojca Świętego na Wielki Post. ” W imię Chrystusa prosimy: pojednajcie się z Bogiem” (2Kor5,20) Drodzy bracia i siostry! Również w tym roku Pan daje nam czas sprzyjający przygotowaniu się do świętowania z odnowionym sercem wielkiej tajemnicy śmierci i zmartwychwstania Jezusa. Jest ona niezwykle…

0

Chleb Św. Agaty

Chleb św. Agaty – błogosławiony 5 lutego ma chronić nas przed ogniem     O tym, czy można go traktować jak amulet i w czym tkwi jego siła, mówi liturgista ks. Joachim Kobienia.   KAI: Dlaczego błogosławimy chleb we wspomnienie św. Agaty? Ks. Joachim Kobienia: Kościół…

8

Ksiądz po kolędzie

Kolęda jest idealnym momentem na podzielenie się swoimi troskami. Warto zadać nurtujące nas pytania, otworzyć się, a może także prosić o modlitwę. Jedni się jej boją, inni wyczekują z niecierpliwością. Z jednej strony jest tematem wielu dowcipów, a z drugiej, naprawdę potrafi odmienić ludzkie życie. Wizyta…

0

Okres Bożego Narodzenia

25 grudnia – Uroczystość Narodzenia Pańskiego. Najstarszą wzmiankę o świętowaniu 25 grudnia jako dnia narodzin Zbawiciela odnajdujemy w Chronografie Furiusa Dionizjusa Filokalusa (354 r.) . Przyjmuje się jednak, że datę Natale Domini przyjęto jeszcze za czasów Konstantyna Wielkiego – ok. 311 lub 324 r. Oczywiście,…

0

Niepokalana

Kościół katolicki 8 grudnia obchodzi uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Wydarzenie Niepokalanego Poczęcia Maryi jest zasługą specjalnej Bożej łaski. Tajemnica ta pokazuje szczególną rolę Maryi a także, że każdy z nas cieszy się Bożą pomocą w zadaniach, które Bóg stawia na drodze naszego życia….

2

Spotkanie ze Św. Mikołajem

Święty Mikołaj, późniejszy biskup Miry (obecnie Demre) urodził się w Patarze w Licji (na terenie dzisiejszej Turcji) ok. 270 roku. Był jedynym dzieckiem zamożnych rodziców, którzy gorąco prosili Boga o potomstwo. Od najmłodszych lat Mikołaj wyróżniał się pobożnością. Był także bardzo wrażliwy na niedolę bliźnich….

1

Kiedy roraty?

Zaczął się Adwent, zaczęły się roraty, zaczęły się motywujące posty w sieci i oczywiście zaczął się spór o to, czy „tradycyjna msza o świcie” może być odprawiana wieczorem. Trochę historii Msza roratnia swoją nazwę bierze od pierwszych słów rozpoczynającej ją antyfony, które po łacinie brzmią:…

1

Nowy Rok Liturgiczny

Przed nami nowy Rok Liturgiczni a zarazem nowy cykl  formacji. Eucharystii jako tajemnicy wyznawanej, przeżywanej i świętowanej, która jest źródłem misji – jest poświęcony nowy trzyletni program duszpasterski Kościoła w Polsce, na lata 2019-2022. Celem programu jest zaproszenie wiernych do jeszcze bardziej świadomego udziału w…

1

Jezus Królem

Uroczystość Chrystusa Króla do liturgii wprowadził papież Pius XI encykliką Quas Primas z 11 grudnia 1925 r. na zakończenie roku jubileuszowego. Nakazał wtedy, aby we wszystkich kościołach tego dnia po głównym nabożeństwie przed wystawionym Najświętszym Sakramentem odmówić litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz akt…

2

Niedziela w parafii

Niedziela, 20 października była pełna Bożego błogosławieństwa. Z racji uroczystości św. Jana Kantego – głównego patrona naszej archidiecezji odbywały się Msze Święte wotywne o świętym. Ta niedziela to również Światowy Dzień Misyjny, który rozpoczął tydzień misyjny w trwającym Nadzwyczajnym Miesiącu Misyjnym o głoszonym przez papieża…

1

Wniebowzięcie Matki Bożej

Prawda o Wniebowzięciu Matki Bożej stanowi dogmat naszej wiary, choć formalnie ogłoszony stosunkowo niedawno – przez papieża Piusa XII 1 listopada 1950 r. w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus:   „…powagą Pana naszego Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła i Naszą, ogłaszamy, orzekamy i określamy…

1

Matki Bożej Anielskiej

2 sierpnia w kościołach i klasztorach franciszkańskich obchodzone jest patronalne święto Matki Bożej Anielskiej Porcjunkuli. W Kalendarzu Liturgicznym czytamy, iż tego dnia w kościołach parafialnych można uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli. Za zgodą biskupa diecezjalnego odpust ten może być przeniesiony na niedzielę, która poprzedza 2 sierpnia…

0

Matka Boża z Góry Karmel

16 lipca przypada wspomnienie Maryi objawiającej się na górze Karmel, znanej już z tekstów Starego Testamentu – z historii proroka Eliasza (1 Krl 17, 1 – 2 Krl 2, 25). W XII wieku po Chrystusie do Europy przybyli, prześladowani przez Turków, duchowi synowie Eliasza, prowadzący…

2

Serce które do końca nas ukochało

Uroczystość Najświętszego Serca Jezusa Kościół katolicki obchodzi w piątek po oktawie Bożego Ciała. Z inicjatywy papieskiej jest to także dzień modlitw o świętość kapłanów. Ze względu na rangę uroczystości w piątek, 23 czerwca, nie obowiązuje pokutna praktyka wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Skąd wzięła się ta…

2

Tajemnica Wniebowstąpienia

Po swym zmartwychwstaniu Chrystus ukazywał się uczniom, zaś czterdziestego dnia na ich oczach wzniósł się do nieba z Góry Oliwnej. Określenie „Wniebowstąpienie Pańskie” pochodzi z opisu, przekazanego przez św. Łukasza w Dziejach Apostolskich (Dz 1, 9-11). Ewangeliści piszą o tym fakcie niewiele. Mateusz w ogóle…

2

XI Tydzień Biblijny

„XI Tydzień Biblijny ma pomóc wiernym w lepszym zaprzyjaźnieniu się z Pismem Świętym. Chodzi tutaj o wskazanie na święte księgi jako na źródło wiary chrześcijańskiej i naszej kultury europejskiej.     Nasza inicjatywa jest swego rodzaju zachętą, by wierni w parafiach tworzyli kręgi biblijne, by…

2

Poniedziałek Wielkanocny

Z Poniedziałkiem Wielkanocnym – drugim dniem Świąt Zmartwychwstania Pańskiego – wiąże się tradycja Śmigusa-Dyngusa. Śmigus i Dyngus to dwa odrębne obyczaje, które praktykowane były jednego dnia. Dlatego z czasem ich nazwy się połączyły.   Dyngusem nazywano datek dawany przez gospodynie mężczyznom chodzącym w Poniedziałek Wielkanocny…

3

Na poranek Wielkiej Nocy

Mario Magdaleno Święta!Wspólna nam ciąży udręka!Ja także szukam ciała JegoW otchłani mego serca martwego.   Gdzież są te opowieści,Barwne sceny z przypowieściI potok słów z ust JegoGdy w wielkiej boleściTęsknie szukam Króla mego!   Wyglądam Jego cudów,Wydostać się nie mogęZ kajdanów nocy mojej.Palce mam całe…

0

Czy grób Jezusa był pusty?

Tekst Paweł Paszko OFMCap     Ewangeliści zgodnie przekazują, że ciało Jezusa znajdowało się w grobie nie dłużej niż od piątkowego wieczoru do niedzielnego świtu, a więc około 30-35 godzin. Następnie w tajemniczych okolicznościach zniknęło. Czy jednak owego wielkanocnego poranka grób Chrystusa był rzeczywiście pusty?…

1

Odszedł Pasterz od nas…

Milczenie i cisza. Oto Drzewo Krzyża. W skupieniu składany pocałunek na stopach Ukrzyżowanego. Modlitwa wypełniona uwielbieniem Naszego Pana. Ciało spoczęło w grobie. Misterium Chrystusa pogrzebanego. Czas oczekiwania rozpoczęty. Godziny adoracji przy Chrystusowym Ciele. Czas zwalnia, jeszcze ostatni szukają pojednania z Panem przy kratach konfesjonału. Ostatni?…

0

Gdy Chrystus umiera …

Klękamy dziś przed Krzyżem, jak przed Najświętszym Sakramentem. Całujemy, wielbimy, adorujemy… Dlaczego? Wyjaśniamy, co dzieje się podczas Liturgii Męki Pańskiej. Pierwszym liturgicznym obrzędem, właściwym tylko dla Wielkiego Piątku, jest prostracja; kapłan pada na twarz, ukazując „ukorzenie się człowieka oraz smutek i ból Kościoła”. Po długiej…

1

Wielki Czwartek

Tajemnica Misterium Jezusa umęczonego, pogrzebanego i zmartwychwstałego rozpoczęta od Wieczernika. Przykazanie miłości. Połamany chleb… Wdzięczność za dar kapłaństwa i Eucharystii. Czas na czuwanie i modlitwę w Ogrojcu i ciemnicy. Dzieło naszego zbawienia i odkupienia. Chwała Panu. Celebracja Misterium w naszym wieczerniku w zapisie fotograficznym.

1

Mój Chrystus Połamany

„Mój Chrystus Połamany” to rekolekcje autorstwa o. Ramon’a Cue Romano. Seria rekolekcyjnych wykładów o. Romano, po raz pierwszy została wyemitowana w telewizji hiszpańskiej w latach 60-tych ub. wieku. Niebanalne rozmyślania o. Romero o Chrystusie zmuszają do myślenia, zmieniają kąt patrzenia na życie, religijność, stosunek do…

0

Kościoły Stacyjne

Metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski zaprasza wiernych do codziennego pielgrzymowania do kościołów stacyjnych w Krakowie.   Tradycja Liturgii stacyjnej zrodziła się w Rzymie. Przez kilka pierwszych wieków chrześcijaństwa biskup Rzymu nie miał „swojego” kościoła. Katedra biskupa Rzymu została wybudowana dopiero po roku 313 poza terenami…

0

Św. Walenty

Walenty był biskupem Terni w Umbrii. Wiadomości o nim są dość skąpe i niejednoznaczne. Żył w III w. i był kapłanem rzymskim. Tam w czasie prześladowań (Klaudiusza II Gota), wraz ze św. Mariuszem i krewnymi, asystował męczennikom w czasie ich procesów i egzekucji. Wkrótce sam…

0

Spotkanie ze św. Mikołajem

Święty Mikołaj Mikołaj urodził się w Patras w Grecji ok. 270 r. Był jedynym dzieckiem zamożnych rodziców, uproszonym ich gorącymi modłami. Od młodości wyróżniał się nie tylko pobożnością, ale także wrażliwością na niedolę bliźnich. Po śmierci rodziców swoim znacznym majątkiem chętnie dzielił się z potrzebującymi….

0

Na początek Adwentu 2018

List pasterski na Adwent 2018 roku   Umiłowani Archidiecezjanie!   Jak słyszeliśmy w dzisiejszym pierwszym czytaniu mszalnym, już około sześć wieków przed narodzeniem Jezusa Chrystusa prorok Jeremiasz przepowiadał Jego przyjście na świat. W ten sposób potwierdzał wcześniejsze prorockie zapowiedzi, które mówiły o tym, że dzięki…

1

Spotkanie z Duchem Świętym

  W czwartą niedzielę Wielkiego Postu, niedzielę radości przy pięknej słonecznej pogodzie rozpoczęliśmy parafialne rekolekcje wielkopostne pod hasłem „Narodzić się na nowo z wody i Ducha Świętego”, które poprowadził o. Wiesław Wiśniewski TDŚ oraz Bracia z Towarzystwa Ducha Świętego. Uczestnicy tegorocznych rekolekcji mają okazuję uczestniczyć…

0

Ekstremalna Droga Krzyżowa

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, która odbędzie się 23/24 marca.   Proponujemy trasę, której początek wyznacza nasza parafialna świątynia.  (Trasa Szafirowa – Św. Jacka; rejon Kraków- Mydlniki; Trasa Kraków-Mydlniki >> Sanktuarium Czerna, dystans 30 km) Rozpoczynamy Mszą Świętą 23 marca o…

0

Kościoły stacyjne

Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski również w tym roku, w czasie Wielkiego Postu, zaprasza wiernych archidiecezji krakowskiej, szczególnie mieszkańców Krakowa, do codziennego pielgrzymowania do kościołów stacyjnych.     Tradycja Liturgii stacyjnej zrodziła się w Rzymie – zasadniczo z dwóch źródeł. Pierwszym był fakt, że przez kilka…

1

Zapominane polskie tradycje

Miesiąc luty w polskiej tradycji upływa pod znakiem zabiegania o ochronę od wszelkich nieszczęść i chorób. Poczynając od 2 lutego, kiedy to święci się w kościołach świece gromniczne, poprzez święcenie dnia następnego „błażejek”, a dwa dni po nich – chleba, soli i wody św. Agaty,…

0

Niedziela Chrztu Pańskiego

Niedziela Chrztu Pańskiego kończy  okres Bożego Narodzenia, choć w polskiej tradycji jeszcze do 2 lutego śpiewa się kolędy i nie rozbiera się szopki.     Święto Chrztu Pańskiego obchodzone jest w pierwszą niedzielę przypadającą po uroczystości Objawienia Pańskiego Najstarszej tradycji tego święta należy szukać w…

0

Boże Narodzenie w tradycji

Uroczystość Bożego Narodzenia wywodzi swój początek z Jerozolimy. Ustalił się tam zwyczaj, że patriarcha udawał się z Jerozolimy w procesji do Betlejem, odległego o ok. 8 km. W Grocie Narodzenia odprawiał w nocy Mszę świętą. W Rzymie święto Bożego Narodzenia dnia 25 grudnia obchodzono od…

0

Św. Mikołaj

Oto św. Mikołaj. Ten prawdziwy: biskup dobroczyńca i cudotwórca Życie biskupa Miry Licyjskiej stanowi gotowy scenariusz na film z pozytywnym przesłaniem. Jego główny bohater całe życie zarażał dobrem swoje otoczenie.   W XXI wieku nie sposób już jednoznacznie stwierdzić, ile niezliczonych opowieści dotyczących kapłana i…

0

Duch, który umacnia miłość

W pierwszą niedzielę Adwentu 2017 r. wejdzie w życie nowy Program duszpasterski dla Kościoła katolickiego w Polsce pod hasłem „Duch, który umacnia miłość”. Po czteroletnim cyklu poświęconym tematyce chrzcielnej zdecydowano, aby w następnych dwóch latach rozwinąć tematykę kolejnego sakramentu chrześcijańskiego wtajemniczenia, jakim jest bierzmowanie. Przedmiotem…

0

Królowo Różańca Świętego

Matka Boża Różańcowa –  wspomnienie to zostało ustanowione na pamiątkę zwycięstwa floty chrześcijańskiej nad wojskami tureckimi, odniesionego pod Lepanto (nad Zatoką Koryncką) 7 października 1571 r. Sułtan turecki Selim II pragnął podbić całą Europę i zaprowadzić w niej wiarę muzułmańską. Ówczesny papież – św. Pius V,…

1

Przemienienie Pańskie

Ewangelia prowadzi nas wraz z Chrystusem, Piotrem, Jakubem i Janem na górę Tabor. Tam Chrystus przemienił się wobec swoich Apostołów. Jego twarz zajaśniała jak słońce, a szaty stały się olśniewająco białe. Apostołowie byli zachwyceni, choć poznali jedynie niewielki odblask wiecznej chwały Ojca, w której po…

0

Tajemnica Boga w trzech Osobach

Wiara w jednego Boga w trzech Osobach jest jednym z najbardziej specyficznych elementów chrześcijaństwa. Żadna inna religia tej tajemnicy nie podaje do wierzenia. Istnienie Trójcy Świętej jest dogmatem naszej wiary. Samym ludzkim rozumem nie doszlibyśmy do tej prawdy. Objawił nam to Jezus Chrystus. Jest wiele…

0

Okres zwykły w roku liturgicznym

Okres zwykły w roku liturgicznym Wraz z niedzielą Zesłania Ducha Świętego Kościół powraca znów do tzw. okresu zwykłego w ciągu roku liturgicznego. Stanowi on niejako osnowę całego roku kościelnego, przerywanego dwa razy dla uwypuklenia dwóch podstawowych prawd naszej wiary: Bożego Narodzenia i Wielkanocy. W tych…

0

Okres zwykły coś więcej …

Okres zwykły w liturgii Kościoła. W tym czasie obowiązuje zielony kolor szat liturgicznych, symbolizujący nadzieję, odrodzenie i młodość.     Okres Zwykły to swego rodzaju chwila odpoczynku dla Kościoła. Jest to najdłuższy okres liturgiczny, trwający między 33 a 34 niedziel. Podzielony jest na dwie części….

0

Pan Zmartwychwstał

  Jezu, Ty jesteś zmartwychwstałym Panem i całe stworzenie wyśpiewuje dziś Twoją chwałę!   Słyszę kamienie wołające, jak Ty sam to zapowiedziałeś: „Błogosławiony Król, który przychodzi w imię Pańskie!”.   Nawet kamień zagradzający wejście do Twego grobu został odwalony i głosi cudowną tajemnicę. Zamiast przypieczętować…

0

Chrystus Zmartwychwstał Alleluja

Weselcie się już, zastępy Aniołów, w niebie: weselcie się, słudzy Boga. Niechaj zabrzmią dzwony głoszące zbawienie, gdy Król tak wielki odnosi zwycięstwo. Raduj się, ziemio, opromieniona tak niezmiernym blaskiem, a oświecona jasnością Króla wieków, poczuj, że wolna jesteś od mroku, co świat okrywa! Zdobny blaskiem…

0

Baranek wielkanocny

W gazetach często pisze się o króliku wielkanocnym. Czy Pan Jezus nie jest już Barankiem? Liturgicznym symbolem Wielkanocy jest baranek z czerwoną chorągwią, symbol męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa oraz Eucharystii. O baranku czytamy przy ofierze Abrahama. Abla, przy wyjściu Żydów z niewoli egipskiej, w…

0

Oto wasz król.

Nadszedł dzień pełen powagi; dzień, w którym kontemplujemy pojmanie i ukrzyżowanie Jezusa.   Jednak zamiast jedynie wspominać w smutku i żałobie to, co się wydarzyło, potraktujmy dosłownie wezwanie Piłata: „Oto wasz król!”, i uwielbiajmy Jezusa, naszego Króla. Złączmy się z Maryją i Janem u stóp…

0

Msza Wieczerzy Pańskiej

Pascha w Egipcie w rodzinach Izraelskich. Spożyty baranek, dający siłę na drodze ku wolności. Krew ratująca przed aniołem śmierci. Noc wyjścia … Pascha Jezusa – Ostatnia Wieczerza – Ciało i Krew Jezusa – Baranka Ofiarnego. Pokarm na drogę, pokarm umocnienia dla pielgrzymów… Msza Wieczerzy Pańskiej –…

0

Gałązka i żarówka

Piękny słoneczny dzień nad kościołem MB Nieustającej Pomocy. Trwają parafialne rekolekcje a do kościoła z nauczycielami przybyły z radością dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 138. Najpierw te najmłodsze, od zerówki do klasy III z uśmiechem na twarzy zajęły miejsca w ławkach by słuchać ks. Piotra,…

0

Po co rekolekcje?

Rekolekcje są okazją do wyciszenia się oraz zastanowienia nad sobą i swoim życiem przed Bogiem i wraz z Nim. To szansa, by spotkać Jezusa, poznać Go, pokochać; – doświadczyć miłości Boga i na niej budować swe życie; – poznać siebie w świetle Słowa Bożego: swoje…

0

Droga Krzyżowa

W piątek 17.03 o godz. 20.00  Droga Krzyżowa prowadzona przez członków Akcji Katolickiej naszej parafii razem ze Scholą Cantorum Mydlnicensis.   WPROWADZENIE    „Potem [Jezus] wziął Dwunastu i powiedział do nich: «Oto idziemy do Jerozolimy i spełni się wszystko, co napisali prorocy o Synu Człowieczym. Zostanie wydany…

0

Pokutujcie

W naszej parafii o godz. 17.15 odbyło się pierwsze nabożeństwo drogi krzyżowej z udziałem dzieci. Początek zawsze bywa trudny ale z upływem czasu będzie nas przybywać. Z racji 100-lecia objawień w Fatimie korzystamy z materiałów Małego Gościa Niedzielnego.     Historia Droga Krzyżowa w dzisiejszej…

0

Kościoły stacyjne

W liście pasterskim na Wielki Post abp Marek Jędraszewski zaprasza wszystkich wiernych Archidiecezji krakowskiej, szczególnie mieszkańców Krakowa, do codziennego pielgrzymowania do kościołów stacyjnych.   Tradycja Liturgii stacyjnej zrodziła się w Rzymie – zasadniczo z dwóch źródeł. Pierwszym był prosty – choć pewnie rzadko uświadamiany sobie…

0

Wyjątkowy dzień

Dk. Marcin Piasecki ŚRODA POPIELCOWA     Dlaczego lubię Popielec? Ryzykowne pytanie. Może lepiej brzmiałoby: „Czy lubię Popielec?”. W końcu dzień ten ma w sobie wiele elementów, za którymi ludzie nie przepadają. Na przykład przypomnienie, że skończył się karnawał i znów rozpoczyna się Wielki Post….

0

Za prześladowanych chrześcijan

DROGA KRZYŻOWA DLA DZIECI –  ZA PRZEŚLADOWANYCH CHRZEŚCIJAN   Wprowadzenie do Nabożeństwa Drogi Krzyżowej Drodzy bracia i siostry, zebrani w bazylice ludźmierskiej chcemy dzisiaj poprzez nabożeństwo Drogi Krzyżowej podziękować Bogu za świadectwo wiary, aż po męczeńską śmierć, naszych braci i sióstr. Obecnie 200 milionów chrześcijan na…

33

Droga Krzyżowa z św. s. Faustyną

DROGA KRZYŻOWA O ŻYCIU WEWNĘTRZNYM,  OPARTA NA DZIENNICZKU S. FAUSTYNY    Modlitwa wstępna: Miłosierny Panie, mój Mistrzu, chcę wiernie iść za Tobą, chcę Cię naśladować w moim życiu w sposób coraz doskonalszy, dlatego proszę, abyś przez rozważanie Twej męki udzielił mi łaski coraz lepszego rozumienia tajemnic…