Title Image

Pokutujcie

W naszej parafii o godz. 17.15 odbyło się pierwsze nabożeństwo drogi krzyżowej z udziałem dzieci. Początek zawsze bywa trudny ale z upływem czasu będzie nas przybywać. Z racji 100-lecia objawień w Fatimie korzystamy z materiałów Małego Gościa Niedzielnego.

 

 

Historia
Droga Krzyżowa w dzisiejszej formie została ułożona w XVII wieku. Jednak podobne misteria zapoczątkowane zostały jednak przez franciszkanów w Jerozolimie już w wiekach wcześniejszych (być może już w XII w.). Nabożeństwo to szczególnie rozwinęło się w Holandii i Włoszech; praktykowało go wielu świętych. Na powstanie Drogi Krzyżowej niewątpliwie wpłynął fakt odnalezienia relikwii Krzyża św., pielgrzymki wiernych do Jerozolimy jako miejsca związanego z życiem i śmiercią Chrystusa oraz pragnienie odtworzenia w kościołach chwalebnej i zbawiennej Męki Chrystusa.

 

 

 

Kalwarie
W kościołach katolickich na ścianach widnieją malowidła bądź obrazy przedstawiające te XIV stacji. Szczególną formą przeżywania Drogi Krzyżowej „w terenie”, są Kalwarie – usytuowane na wolnym powietrzu (na zboczach gór) rekonstrukcje stacji drogi krzyżowej, odwzorowujące (często dokładnie) uliczki Jerozolimy. Najbardziej znane Kalwarie to: Kalwaria Zebrzydowska, Kalwaria Pacławska, Kalwaria Wambierzycka oraz nasza Kalwaria w Piekarach Śląskich.

 

 

Przebieg nabożeństwa
Podczas wspólnych nabożeństw Drogi Krzyżowej ministranci z krzyżem i świecami, wraz z wiernymi przesuwają się od stacji do stacji. Gdy odprawia się samemu te nabożeństwo, zaleca się, aby stacje przechodzić po kolei, z zachowaniem postaw (na słowa „Kłaniamy Ci się Panie Jezu Chryste…” przyklękając). Po zapowiedzeniu przez prowadzącego numeru stacji oraz jej nazwy, wszyscy padają na kolana na słowa: „Kłaniamy Ci się Panie Jezu Chryste…”. Po rozważaniu można dodać: „Któryś za nas cierpiał rany, Jezus Chryste, zmiłuj się nad nami”.

 

 

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej, podobnie jak różaniec, jest gorąco zalecane przez Kościół. Wraz z pobożnym odprawieniem Drogi Krzyżowej (samemu lub wspólnie) wiąże się możliwość uzyskania odpustu zupełnego.

 

 

Warto również wspomnieć, że papież Jan Paweł II nabożeństwo Drogi Krzyżowej odprawiał w każdy piątek i codziennie w Wielkim Poście. Zapraszamy do galerii

0