Title Image

Klucz do zrozumienia mszy św. Dziękuję.

26 marca to pierwszy dzień przezywania naszych parafialnych ćwiczeń duchowych – rekolekcji wielkopostnych. Narzędziem Boga, który głosi słowo jest ks. dr Piotr Gąsior. Rekolekcjonista w pierwszym dniu rozpoczął …Zaprosiłem na te rekolekcje, ostatnią kobietę kanonizowaną przez papieża Jana Pawła II – św. Joanna Beretta Molla. Ona w sposób duchowy będzie nam towarzyszyć.

 

Kluczem do tegorocznych wielkopostnych rekolekcji są trzy słowa:

 

  • Dziękuję
  • Przepraszam
  • Proszę.

 

To słowa dzięki którym będziemy przezywać mszę świętą. Św. Joanna przezywała mszę św. w oparciu o te trzy słowa.

 

Eucharystia to dziękczynienie.

Pierwsi chrześcijanie szli na dziękczynienie

 

O czym myślałeś, myślałaś idąc na mszę św.? Dlaczego chodzisz do kościoła na mszę św.? Czy pomyślałeś, że idziesz do Jezusa?

 

Każdemu grozi rutyna udziału we mszy św. Joanna zauważyła, że jej narzeczony Piotr, późniejszy mąż chodzi do kościoła ale ciągle jest smutny. Jak ty przezywasz mszę św. skoro ciągle jesteś smutny – pytała go Joanna.

 

Moment ofiarowania we mszy św., który bardzo często możemy przegapić (rozproszenie, śpiew, siadamy, szukamy pieniędzy na składką itp. ) Kapłan podnosi patenę z chlebem. Kapłan pokazuje Bogu patenę na której powinieneś położyć swoje dziękczynienie. Jeśli nic nie położyłeś to byłeś fizycznie w kościele ale msza św. jest dla ciebie „pusta”. Przychodzę na dziękczynienie, a nie do kościoła. Kładę na patenę swoje, konkretne dziękczynienie.

 

Za co dziękujesz? A skoro dziękujesz jesteś szczęśliwy, jesteś radosny.

 

Jeśli jesteś dalej smutny, ciągle narzekasz to nie przeżywasz prawdziwie mszy św. Przezywać dziękczynienie z Jezusem.

 

Kiedy Ty lub rodzina poprosiła o mszę św. dziękczynną. Masz za co dziękować.

 

0