Title Image

Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej

Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia.

 

Na każdej mszy św. poświęcenie palm a uroczyste poświęcenie z procesją o godz. 12.00. Po Mszy św. przed kościołem ogłoszenie wyników XII parafialnego konkursu palm wielkanocnych i rozdanie nagród ufundowanych przez Radę Dzielnicy numer VI. Bóg zapłać Akcji Katolickiej i Szkole Podstawowej nr 138 za zorganizowanie i przeprowadzenie konkursu.

 

Jutro, 10 kwietnia przypada 7. rocznica katastrofy polskiego prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Wspominając tamte chwile, prośmy Pana Boga o to, abyśmy nauczyli się wyciągać właściwe wnioski z każdej dotykającej nas lekcji historii.

 

W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. W naszej świątyni rozpocznie się ona o godz. 18.00. Po hymnie Chwała na wysokości Bogu milkną dzwony i organy, a po Komunii św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Adoracja potrwa do godz. 22.00 Adorację wznowimy w Wielki Piątek od godz. 8.00 aż do rozpoczęcia liturgii Męki Pańskiej według porządku wywieszonego w gablocie i umieszczonego w gazetce.

 

W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły, czyli całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i spożycie tylko trzech posiłków w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta; Liturgia Męki Pańskiej w naszym kościele o godz. 18.00, wcześniej, bo o godz.15.00 zapraszamy parafian na drogę krzyżową wokół kościoła. Na zakończenie liturgii Męki Pańskiej przeniesiemy Najświętszy Sakrament do przygotowanego Grobu Bożego, Adoracja Pana Jezusa w Grobie przez całą noc poszczególnymi grupami i rejonami wg planu. O godz. 24.00 Gorzkie Żale (3 części). W Wielki Piątek rozpoczyna się nowenna przed niedzielą Miłosierdzia Bożego.

 

Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, uczestnicząc w obrzędzie błogosławienia potraw na stół wielkanocny. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Tradycyjnie zachowujemy w tym dniu wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.  Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny o godz. 9.00 do godz.14.00, co godzinę.

 

W sobotni wieczór o godz. 19.00 rozpoczynamy wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Prosimy o przyniesienie świec. Do udziału w procesji rezurekcyjnej bardzo serdecznie zapraszamy: asystę procesyjną, dzieci, młodzież do niesienia sztandarów i feretronów, kapelę, Róże Różańcowe i Służbę Liturgiczną Ołtarza. Aby całe święte Triduum Paschalne otrzymało uroczystą oprawę, wszystkich parafian zachęcamy do licznego udziału.

 

W niedzielę Zmartwychwstania Msze Święte tradycyjnie o godz. 7.30, 9.00, 10.30, 12.00 i 18.00. Sakrament chrztu w poniedziałek wielkanocny na mszy o godz. 12.00.

 

 

Bóg zapłać za sprzątanie kościoła rej. Rząska oraz za ofiarę na dekorację Bożego Grobu. Do sprzątania w sobotę – po wieczornej Liturgii Paschalnej zapraszamy rej. Podkamycze. Składamy podziękowania za złożone ofiary na kwiaty do Bożego grobu rej.: ul. Hemara, Zakliki, II rej. ul. Kurozwęckiego oraz anonimowym darczyńcom. Dziękujemy za pomoc przy porządkowaniu drogi w parku kościelnym panom: Józef  Majerski, Tadeusz Łuszczek, Stefan Piotrowski, Zbigniew Klimek i Andrzej Tkaczyk.

 

Z pomocą Bożej łaski i błogosławieństwa wejdźmy w przeżycia tego Wielkiego Tygodnia, abyśmy mogli doświadczać przechodzenia ze śmierci grzechu do życia w łasce i wolności dziecka Bożego.

 

 

< Powrót

 

 

0