Title Image

XIV Niedziela w ciągu roku

1. W czasie wakacji i urlopów nie zapominajmy o świętowaniu dnia Pańskiego. Pamiętajmy też o godnym stroju uczestnicząc we mszach św., nabożeństwach czy też przy nawiedzaniu kościołów.
 
2. Przypominamy, że wakacyjny porządek mszy w tygodniu w naszym kościele jest następujący: w poniedziałek, środę, piątek i sobotę msza św. o godz. 18.00 wtorek i czwartek o godz. 7.00. Kancelaria czynna w danym dniu po odprawionej mszy św.
 
3. Przyszła niedziela, 16 lipca, przykrywa liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z góry Karmel i historię szkaplerza, która swymi korzeniami sięga XIII wieku. Właśnie na górze Karmel (północno-zachodni Izrael) duchowi synowie proroka Eliasza prowadzili gorliwe życie modlitwy. Z powodu prześladowań przenieśli się do Europy i dali początek nowemu zakonowi – karmelitów, który pięknie wpisał się w historię i duchowe oblicze Kościoła. Święci, których wydały zakony karmelitańskie, należą do najpopularniejszych. W tym gronie znajduje się św. Teresa od Dzieciątka Jezus, a spośród Polaków znany jest św. Rafał Kalinowski.
 
4. Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z góry Karmel przypomina nam o jeszcze innym ważnym rysie duchowości chrześcijańskiej, a mianowicie o szkaplerzu. Matka Boża objawiła go generałowi karmelitów Szymonowi Stockowi w 1251 roku. Obiecała też każdemu, kto będzie go nosił do śmierci, że nie zazna ognia piekielnego i żadnego innego niebezpieczeństwa. Szkaplerz obok różańca stał się jednym z podstawowych nabożeństw maryjnych. Dziś wielu z nas nosi medaliki szkaplerzne. Jak Maryja, wsłuchujmy się w słowo Boże, rozważajmy je i zachowujmy w swoich sercach.
 
5. Za tydzień III niedziela miesiąca składka na inwestycje w naszym kościele. Bóg zapłać za składane ofiary na tace jak i przy okazji zapalania wotywnych świec czy na konto parafialne.
 
6. Bóg zapłać za troskę o kościół parafialny mieszkańcom rej. Centrum i ul. Darowskiego. W tym tygodniu pro-simy o podjęcie odpowiedzialności za czystość kościoła mieszkańców rej. ul. Brzezińskiego.

 
 

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 
• 11 VII (wtorek) – św. Benedykt (480-547), opat, patron Europy. Założony przez niego zakon benedyktynów przyczynił się do znacznego pogłębienia życia religijnego w Kościele, ale i szeroko rozumianej kultury.
• 12 VII (środa) – św. Brunon Bonifacy z Kwerfurtu (974-1009), biskup, pierwszy metropolita pogańskich Słowian zachodnich. O godz. 18.00 msza św. z nowenną do MBNP
• 13 VII (czwartek) – św. Andrzej Świerad (†1030-1034), z pochodzenia Polak, i jego uczeń św. Benedykt (†1033-1037), dwaj pustelnicy prowadzący niezwykle surowe życie na terenie dzisiejszych Węgier, przez co wskazali na najwyższą wartość życia duchowego;
• 15 VII (sobota) – św. Bonawentura (1218-1274), biskup i doktor Kościoła, jeden z najwybitniejszych teologów średniowiecza.
 
 

Pozdrawiamy korzystających z wakacji i urlopów, życząc pięknego i bezpiecznego wypoczynku. Solenizantom
i jubilatom tygodnia składamy najserdeczniejsze życzenia. Zmarłych polecamy Bożemu miłosierdziu.

 

Wszystkim życzymy błogosławionej niedzieli i całego tygodnia. Szczęść Boże.

 

 

< Powrót

 

 

0