Title Image

XIX Niedziela w ciągu roku

Dzisiaj święto NM Panny Kalwaryjskiej. W najbliższy wtorek, 15 sierpnia, będziemy obchodzić uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Prawdę wiary o tym, że Maryja po ziemskim życiu z ciałem i duszą została wzięta do chwały niebieskiej i wywyższona przez Pana Boga jako Królowa, ogłosił papież Pius XII w 1950 roku.

 

W Polsce ta uroczystość znana jest i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej. Na wtorkową liturgię do kościoła przynosimy bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostaną pobłogosławione podczas każdej mszy św. (porządek mszy niedzielny) Sam gest błogosławienia rzeczy jest okazją do wychwalania Stwórcy za wszelkie otrzymane dary. Jest także prośbą, aby błogosławiony przedmiot zawsze przypominał o Panu Bogu i Jego dobroci, o Bożej opiece. Dlaczego właśnie w tę uroczystość w kościele błogosławimy zioła i kwiaty? Bo dziękujemy za dar pierwszych zbiorów właśnie w dniu, w którym osiąga pełnię zbawienia Maryja – Najdojrzalszy Owoc odkupionej ludzkości. Ofiarujmy Jej nasze serca i codzienny trud przybliżania się do Pana Boga. Na wzór Maryi mamy starać się być ludźmi wniebowzięcia – tymi, którzy świadomie i zdecydowanie podążają ku niebu.

 

Przez ostatnie dni myśli i serca nas, Polaków podążają razem z tłumami pielgrzymów na Jasną Górę, gdzie od wieków z głęboką wiarą wspólnie zanosimy do Matki Bożej, Królowej Polski, nasze sprawy narodowe, sprawy naszych rodzin i osobiste. Dziękujemy za tyle dowodów Jej wielowiekowej opieki nad naszą Ojczyzną wśród wielu zawirowań historii, także tej najnowszej.

 

Wraz z wtorkowym świętem maryjnym tradycyjnie pamięcią sięgamy do naszej historii, aby wspominać „Cud nad Wisłą” z 1920 roku, a także myślimy o naszych siłach zbrojnych, o polskim wojsku, które tego dnia ma swoje święto. Polecajmy Królowej Polski losy naszego narodu.

 

W święto Wniebowzięcia NMP na mszach św., z wyjątkiem 7.30, będziemy gościć zespół muzyki sakralnej z Doniecka i Ługańska na Ukrainie, który swoim śpiewem uświetni przeżywanie liturgii mszalnej. Po mszach św. będą kwestować na remont domu w Krzywaczce w dekanacie Sułkowickim, w którym zamieszka 5 rodzin katolickich z terenu objętego działaniami wojennymi.   Bóg zapłać za wsparcie tego dzieła miłosierdzia.

 

Bóg zapłać za troskę o kościół parafialny mieszkańcom rej. ul. Hemara. W tym tygodniu prosimy o podjęcie odpowiedzialności za czystość świątyni mieszkańców I rej. ul. Kurozwęckiego.

 

 

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

14 VIII (poniedziałek) – św. Maksymilian Maria Kolbe (1894-1941), franciszkański kapłan i męczennik obozu w Auschwitz, który oddał życie za współwięźnia; jest to jeden z najbardziej znanych świętych na świecie; ogarnięty pragnieniem zdobycia całego świata dla Maryi szerzył Jej cześć wszelkimi możliwymi środkami, wykorzystując również najnowsze zdobycze techniki; beatyfikowany jako wyznawca, a kanonizowany jako męczennik;

17 VIII (czwartek) – św. Jacek Odrowąż (1200-1257), polski dominikanin, który poświęcił się misjom w różnych częściach naszego kraju; jego życie było przepełnione czcią do Matki Bożej. Za tydzień odpust w parafii św. Jacka. A z racji III niedzieli miesiąca składka inwestycyjna. Bóg zapłać.

 

 

Wszystkim jubilatom i solenizantom tego tygodniu składamy serdeczne życzenia.
Niech MB Nieustającej Pomocy wyprasza nam potrzebne łaski.

 

 

 

< Powrót

 

0