Title Image

Wolna i Niepodległa

W blasku jesiennego słońca wiatru i przelotnego deszczu przeżywaliśmy Dzień Niepodległości. To już 99. rocznica i zarazem wigilia setnej rocznicy odzyskania niepodległości. W kościele o godz. 10.30 uczestniczyliśmy we mszy św. w intencji Ojczyzny z udziałem chóru „Schola Cantorum Mydlnicensis” oraz 25. drużyny harcerskiej „Knieja”.

 

 

W kazaniu usłyszeliśmy miedzy innymi o tym, że egzamin z patriotyzmu zdaje się nie tylko w momentach trudnych, w chwilach niewoli i narodowej próby, gdzie jest potrzebna odwaga i heroizm ale egzamin z patriotyzmu zdaje się również w czasie wolności i pokoju. Dziś patriotyzm wyrażać się powinien w życiu naszych rodzin, które są pierwszą szkołą miłości, odpowiedzialności i służby bliźniemu. Patriotyzm wyraża się też w sumiennym wypełnianiu obowiązków zawodowych, pielęgnowaniu pamięci historycznej, szacunku do postaci i symboli narodowych, dbałości o otaczającą przyrodę …

 

„Prawdziwa miłości ojczyzny to nie tyle piękne, uroczyste deklaracje, ile praktyczna postawa, solidna troska i praca dla wspólnego dobra”.

 

Po błogosławieństwie harcerze wręczyli uczestnikom liturgii chorągiewki biało-czerwone, znak odpowiedzialności za ojczyznę i zostaliśmy zaproszeni przez członków chóru i organistę do wspólnego śpiewu pieśni patriotycznych. Wspólnie zabrzmiały min. takie pieśni jak: „Pierwsza Brygada”, „Hej, hej, Ułani”, „Wojenko, wojenko”, „Marsz, marsz Polonia i inne”. Dziękujemy chórowi „Schola Cantorum Mydlnicensis” z kierowniczką p. Małgorzatą Jastrzębską i organiście p. Andrzejowi Waśko za pomoc w przeżyciu liturgii i koncertu.

 

 

Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i zaangażowanie. Do zobaczenia przy kolejnych okazach, gdy będziemy mogli śpiewem wychwalać Boga i przezywać radość wspólnoty.

 

 

0