Sprawozdanie z działalności za 2017 r.

Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej nr 8 w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie Mydlnikach

1. Początek roku 2017 rozpoczął się spotkaniem opłatkowy Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej i Rady Parafialnej pod przewodnictwem ks. Proboszcza Kazimierza Klimczaka i udziale ks. Wikarego Wojciecha Wylegała.

2. Stan liczbowy członków na dzień 31.12.2017
członków zwyczajnych – 23 osoby
członków wspierających – 2 osoba

3. Zebrania Parafialnego Oddziału Akcji Krakowskiej (POAK) odbywały się raz w miesiącu we wtorek po 10 łącznie z 10, po mszy św. wieczornej o godz.18 (z wyłączeniem lipca i sierpnia). Każde zebranie poprzedzone było rozważaniem poprowadzonym przez Księdza Proboszcza – Asystenta Kościelnego w oparciu materiały formacyjne opracowane przez ks. Tadeusza Boruta pt. „Idźcie i głoście”.

4. Działalność POAK w 2017r. w wymiarze duchowym:
• 25 lutego w Bazylice Ofiarowania NMP w Wadowicach odbyło się przyjęcie przez członków AK AK Relikwii Św. Jana Pawła II podarowanych przez jego Eminencję Księdza Kardynała Stanisława Dziwisza. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele POAK
• W okresie Wielkiego Postu w piątek (17.03.2017r.) o godz. 20 członkowie POAK przy współudziale Scholi Cantorum Mydlnicensis poprowadzili Drogę Krzyżową
• W Wielki Piątek 14.04.2017r. w godz.23-24 członkowie prowadzili modlitwę podczas Adoracji Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim
• Członkowie POAK aktywnie włączyli się w przygotowanie oprawy liturgicznej mszy św. i uczestniczyli we mszach św. w intencjach naszych kapłanów z okazji imienin Księdza Proboszcza w dniu 4.03. godz.18, w intencji naszych Kapłanów w Wielki Czwartek 13.04.2017r. oraz w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 9.
• W dniu 22.04.2017 r Ksiądz Proboszcz odprawił mszę św. dziękczynną za przebytą pielgrzymkę Jubileuszową do Gniezna, Poznania i Torunia w 2016r.
• W dniu 2.09.2017 przedstawiciele POAK wzięli udział w spotkaniu członków AK
z Archidiecezji Krakowskiej (diecezja: krakowska, kielecka, bielsko-żywiecka, tarnowska) w sanktuarium Św. Alberta u sióstr Albertynek. Uczestniczyli we mszy św. odprawionej przez przybyłych asystentów kościelnych pod przewodnictwem bp. Jana Szkodonia oraz wysłuchali wykładu nt. twórczości i działalności św. Alberta.
• W dniu 10.10.2015r. członkowie przygotowali i prowadzili modlitwę różańcową rozważając Tajemnicę Bolesną.
• W październiku członkowie POAK odmawiali indywidualnie przez kolejnych 9 dni Nowennę wypraszającą dar godnego przyjęcia patronatu Św. Jana Pawła II na głównego patrona Akcji Katolickiej w Polsce. Uroczystość ta odbyła się 22.10.2017r w Katedrze Św. Jana w Warszawie.
• 26 listopada przedstawiciele POAK wzięli udział w uroczystościach święta patronalnego Chrystusa Króla na Wawelu we mszy św. odprawionej przez arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Po mszy św. odbyła się uroczysta Jubileuszowa Gala z okazji XX lecie reaktywowania AK AK. Podczas Gali nasz POAK został wyróżniony za szczególne zaangażowanie na rzecz Stowarzyszenia i parafii oraz wzorową współpracę z Księdzem Asystentem i społecznością lokalną.
• Z inicjatywy członków POAK w naszej parafii odmawiana była modlitwa różańcowa
• co wtorek przed lub po wieczornej mszą św. w której uczestniczyli licznie członkowie POAK, Róż Różańcowych i inni parafianie.
• Członkowie POAK licznie uczestniczyli przez cały rok oprócz wakacji co środę w nabożeństwie do naszej Patronki Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
• Członkowie POAK przygotowali oprawę liturgiczną mszy św. odprawionej w dn.13.11.2017r. w intencji żyjących i zmarłych członków AK
• Sześć osób uczestniczyło co miesiąc w spotkaniach biblijnych powadzonych przez ks. prof. Romana Bogacza

5. Przeprowadzone działania na rzecz parafii przez AK to:
• Członkowie POAK już po raz dwunasty przy współudziale Księdza Proboszcza, Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 138 i 50, oraz Rady Dzielnicy przeprowadzili Konkurs Palm w dn. 9.04.2017.
• przygotowali agapę po mszy świętej odpustowej w dn.25.06.2017r przy dużym odzewie parafian, którzy ofiarowali wiele bardzo dobrych własnych wypieków.
• W dn.15.10.2017r. członkowie POAK liczyli wiernych w kościele po mszach św.
• W dniu 12.11.2017 członkowie POAK zbierali datki do puszek z okazji Światowego Dnia Ubogich
• POAK rozprowadzał świece Caritas przez kolejne 3 niedziele po mszach św. począwszy od 26.11.2016r. Z pozyskanych ofiar od parafian przy tej okazji, przygotowaliśmy 12 paczek dużych i 14 paczek małych dla seniorów w wieku powyżej 80 lat, z życzeniami Świątecznymi, podpisanymi przez Księdza Proboszcza.
• Po raz trzeci w 2017r. byliśmy współorganizatorami Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych. Udział w Konkursie wzięły szkoły podstawowe nr 50 i 138 z terenu Dzielnicy VI. Do Konkursu zgłoszono 18 prac. Rozdanie nagród odbyło się 17.12.2017r po mszy św. „dziecinnej”, a przez poprzedzający tydzień można było oglądać prace w naszym kościele. W pracach jury aktywnie uczestniczyli oprócz członków POAK, ks. Proboszcz Kazimierz Klimczak, przedstawiciele dwóch szkół podstawowy, Rady Dzielnicy.

6. Inne działania:
• 14.05.2017r. członkowie POAK uczestniczyli w uroczystości św. Stanisława, w procesji z Wawelu na Skałkę i we mszy św. Na Skałce
• 20.05.2017 członkowie POAK brali udział w pracach organizacyjnych i uczestniczyli w Sympozjum ”Święty Jan Paweł II Mężem Modlitwy Naucz nas trwać przed Panem”
• Członkowie aktywnie uczestniczyli w przygotowaniu II Małopolskiego Marszu dla Życia i Rodziny „Życiu Tak”, który odbył się 8 października 2017r. z Wawelu na Rynek Główny.

Podpis Prezesa
Zofia Fedor Kraków, dnia 9 .02.2018r.