Title Image

Trzy pierwsze dni Wielkiego Tygodnia

Wielki Poniedziałek

J 12,1-11

Słowo na dziś: TRIAKOSIOI – „trzysta”.

 

Na to rzekł Judasz Iskariota, jeden z uczniów Jego, ten, który miał Go wydać:„Czemu to nie sprzedano tego olejku za TRZYSTA denarów i nie rozdano ich ubogim?” (J 12,5)

 

„Triakosioi” znaczy 300. A jeśli 300 denarów, to 300 razy zarobek za jeden dzień. Inaczej mówiąc 300 denarów to tyle ile zarabia się rocznie. 20 tysięcy? 30 tysięcy? 50 tysięcy?

 

Wydać na olejek kilkadziesiąt tysięcy wydaje się bardzo nieroztropne. A jednak jeśli nadal uważamy, że lepiej byłoby gdyby Maria dała te pieniądze ubogim to więcej w nas Judasza niż Jezusa.

 

Uchroń nas od dwóch błędów, Panie: nie pomagania ubogim i dawania im wszystkich pieniędzy.

 

 

Wielki Wtorek

J 13,21-33.36-38

Słowo na dziś: TACHION – „szybciej”.

 

A po spożyciu kawałka chleba wszedł w niego szatan. Jezus zaś rzekł do niego:„Co chcesz czynić, czyń PRĘDZEJ!”. (J 13,27)

 

„Tachion” może znaczyć „szybko, prędko” albo „prędzej, szybciej”. W Ewangelii Jana występuje tylko dwa razy. Drugi raz, kiedy Piotr i drugi uczeń biegną do pustego grobu i drugi uczeń biegnie „szybciej” od Piotra (J 20,4).

 

Jezus nie mówi uczniom: „Zdradzi mnie Judasz. Wytłumaczcie mu ręcznie, że się tak nie robi”. Nie bierze Judasza na bok, strasząc go słowami: „Jak mnie zdradzisz, to się powiesisz”. Nie próbuje go też przekupić, dając mu więcej niż 30 srebrników. Paradoksalnie pospiesza go na drodze, która pójdzie prosto na Golgotę. Tak może tylko miłość. Jak bardzo trzeba kochać, żeby spieszyć się z wypełnieniem zabójczej woli Ojca. Jak bardzo…

 

Uchroń nas od dwóch błędów, Panie: uciekania od Twojej woli i wykorzystania władzy, by zniszczyć tych, którzy nam szkodzą.

 

 

Wielka Środa

Mt 26,14-25

Słowo na dziś: TRIAKONTA ARGYRIA – „30 srebrników”.

 

Wtedy jeden z Dwunastu, imieniem Judasz Iskariota, udał się do arcykapłanów i rzekł: «Co chcecie mi dać, a ja wam Go wydam». A oni wyznaczyli mu TRZYDZIEŚCI SREBRNIKÓW. (Mt 26,14-15)

 

Wiadomo, że srebrników było trzydzieści, ale nie wiadomo, o jaką monetę chodzi, gdyż każda mogła być monetą ze srebra. Jeśli był to denar, to Judasz zarobił tyle co za 30 dniówek. Jeśli podwójna drachma, to tyle co za 60 dni, co było ceną niewolnika (Wj 21,32). Jeśli były to szekle, dostał tyle co za 120 dni. W tym kontekście olejek Marii, który kosztował 300 dniówek, nabiera jeszcze głębszej wymowy. Komu żal poświęcić dla Chrystusa wiele, ten sprzeda Go za mało. Kto żałuje złotówki, ten zdradzi za grosze.

 

Uchroń nas od dwóch błędów, Panie: lekceważenia wartości Jezusa i zdrady nawet za najwyższą cenę.

 

ks. Wojciech Węgrzyniak

www.wegrzyniak.com

0