Konkurs szopek

REGULAMIN  IV  DZIELNICOWEGO KONKURSU SZOPEK BOŻONARODZENIOWYCH

1. Celem konkursu jest:

• Zachowanie tradycji budowania szopek bożonarodzeniowych;
  • Pobudzenie inwencji twórczej w zakresie inscenizacji szopek z wprowadzeniem akcentów regionalnych;
  • Prezentacja szopki bożonarodzeniowej jako elementu kultury chrześcijańskiej i narodowej;
  • Ukształtowanie aktywnej i twórczej postawy społeczeństwa wobec sztuki oraz tradycji kulturowej związanej z obrzędami okresu Bożego Narodzenia;

2. Tematyka konkursu

Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie przestrzennej pracy szopki bożonarodzeniowej statycznej lub ruchomej. Koniecznie należy uwzględnić wyraźne elementy tradycji Bożego Narodzenia. Oceniane będą: samodzielność wykonania, nawiązanie do tradycji, figurki, kolorystyka, nowatorstwo, dekoracyjność i ogólne wrażenie estetyczne.

3. Prace oceniane będą w 2 kategoriach wiekowych:

– oddziały przedszkolne –  klasy III

– klasy IV-VIII

4. Każdy uczestnik (zespół uczestników) powinien dostarczyć jedną pracę przestrzenną wykonaną z dowolnego tworzywa. Dopuszczalne maksymalne wymiary szopek: 50cmx50cmx50cm. Szopki które przekroczą dopuszczalne wymiary, nie będą oceniane. Ze względu na specyfikę pracy przy powstawaniu szopek mogą pomagać także inne osoby (rodzice, rodzeństwo.).

5. Konstrukcja szopki powinna być stabilna, o sztywnym podłożu. Wszelkie elementy powinny być przymocowane w taki sposób, by nie przesuwały się. Pracę należy opatrzyć metryczką zawierającą dane: imię i nazwisko autora, kategoria wiekowa, nazwa przedszkola, szkoły, klasa.

6. Szopkę należy dostarczyć do 16.12.2018 r. do godz. 10.30. do kościoła pw. MBNP w Krakowie Mydlnikach.

7. Od 17.12.2018r. do 22.12.2018r. (do godz. 22:00) istnieje możliwość głosowania na nagrodę publiczności przez internet: facebook.com/parafiamydlniki/

Ocena i nagrody

1. Prace oceniać będzie Komisja Konkursowa powołana przez organizatorów specjalnie do tego celu.

2. Szopki będą oceniane według następujących kryteriów:

• ogólne wrażenie artystyczne, oryginalność pomysłu;
  • opracowanie ogólne, dobór i wykorzystanie materiałów
  • wkład pracy;
  • estetyka pracy oraz trwałość konstrukcji;
  • walory plastyczne (kompozycja, kolorystyka, dodatki).

Rozdanie nagród : 23.12.2018 r. po mszy św. o godz. 10.30 w kościele.

ORGANIZATORZY:

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy Parafii MBNP Kraków- Mydlniki