Title Image

Działalność Akcji Katolickiej w 2018 r.

SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI za 2018r.
Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej nr 8 w parafii
Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie Mydlnikach

 

Roku 2018 rozpoczęliśmy spotkaniem opłatkowy 27.01.2018r. członków Akcji Katolickiej, Rady Parafialnej i Scholi Cantorum Mydlnicensis pod przewodnictwem ks. Proboszcza Kazimierza Klimczaka.

 

Stan liczbowy członków na dzień 31.12.2018 członków zwyczajnych – 23 osoby

 

Zebrania Parafialnego Oddziału Akcji Krakowskiej (POAK) odbywały się raz w miesiącu we wtorek po 10 łącznie z 10, po mszy św. wieczornej o godz.18 (z wyłączeniem lipca i sierpnia). Każde zebranie poprzedzone było rozważaniem poprowadzonym przez Księdza Proboszcza – Asystenta Kościelnego w oparciu materiały formacyjne opracowane przez ks. Tadeusza Borutko pt. „Otrzymaliście w darze Ducha Świętego ”

 

Działalność POAK w 2018r. w wymiarze duchowym

 

• W okresie Wielkiego Postu w niedzielę (11.03.2018r.) o godz. 16 członkowie POAK poprowadzili rozważania Drogi Krzyżowej.

 

• W Wielki Piątek 30.03.2018 w godz.23-24 członkowie prowadzili modlitwę podczas Adoracji Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim

 

• Członkowie POAK aktywnie włączyli się w przygotowanie oprawy liturgicznej mszy św. i uczestniczyli we mszach św.:
-w intencji o pokój wieczny dla tragicznie zmarłej członkini AK Marii Kender.
-w intencjach naszych kapłanów Wielki Czwartek 29.03.2018r o godz.18, z okazji imienin Księdza Proboszcza w dniu 4.03. godz.9, z okazji imienin ks. Wojciecha 22.04 (niedziela) o godz.9 i 24.06. ks. Jana.
-w pierwszej połowie roku w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 9.
-za Ojczyznę w dniach 11 lipca, 11 sierpnia, 11 września, 11 października,
11 listopada
-13.11. w intencji o potrzebne łaski i dary Ducha Świętego dla członków Parafialnego Oddziału Akcji Katolickie i wieczną szczęśliwość dla zmarłych członków POAKu.

 

• w dniu 22.09.(sobota) Członkowie POAK wzięli udział w Dniu Wspólnotowy AK AK w Dziekanowicach w parafii pw. Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny. W ten dzień obchodziliśmy również 50 rocznicę śmierci Św. Ojca Pio.

 

• Drugi rok kontynuowaliśmy modlitwę różańcową co wtorek przed lub po wieczornej mszą św. w której uczestniczyli licznie członkowie POAK, Róż Różańcowych i inni parafianie. Odmawianie modlitwy różańcowej nastąpiło z inicjatywy członków POAK.

 

• Członkowie POAK uczestniczyli we mszy św. w dniu 26.04.br o godz. 1800 (czwartek) w wigilię czwartej rocznicy kanonizacji Ojca Świętego Jana Pawła II, odmówieniu Litanii do św. Jana Pawła II wraz z ucałowaniem relikwii (po mszy św. ).

 

• Członkowie AK uczestniczyli w nocnej adoracji w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach w nocy z 14.06 na 15.06.br.

 

• 22.10. w I rocznicę przyjęcia patronatu św. Jana Pawła II nad Akcją Katolicką w Polsce członkowie POAK uczestniczyli w uroczystej mszą św. w Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach, którą kończyły się obchody 40 rocznicy rozpoczęcia Pontyfikatu. Po mszy św. odbył się uroczysty koncert „HABEMUS PAPAM”, którego organizatorem była AK AK.

 

• Członkowie POAK licznie uczestniczyli przez cały rok oprócz wakacji co środę w nabożeństwie do naszej Patronki Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

 

• Sześć osób uczestniczyło co miesiąc w spotkaniach biblijnych powadzonych przez ks. prof. Romana Bogacza.

 

Przeprowadzone działania na rzecz parafii przez AK to:

 

• W dn.18.02. na mszy św. o godz. 9 POAK dziękował za służbę kościelną panu kościelnemu Józefowi Majerskiemu, który odchodził na emeryturę

 

• Członkowie POAK już po raz trzynasty przy współudziale Księdza Proboszcza, Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 138 i 50, oraz Rady Dzielnicy przeprowadzili Konkurs Palm w dn. 25.03.2018.

 

• Członkowie POAK czynnie uczestniczyli w służbie porządkowej i budowie ołtarzy podczas uroczystości Bożego Ciała.

 

• Przygotowaliśmy agapę po mszy świętej odpustowej w dn.24.06.2018r przy dużym odzewie parafian, którzy ofiarowali wiele bardzo dobrych własnych wypieków. W czasie trwania agapy wspomogli nas członkowie wspólnoty Bliżej Boga i Rady Parafialnej.

 

• Podczas kanonicznej wizytacji w dn.23.09 POAK zaprezentował ks. bp Janowi Szkodoniowi swoją pracę w wymiarze duchowym i na rzecz naszej parafii.

 

• W dn.21.10.2018r. członkowie POAK liczyli wiernych w kościele po mszach św.

 

• POAK rozprowadzał świece Caritas przez kolejne 3 niedziele po mszach św. począwszy od 2.12.2018r. Z pozyskanych ofiar od parafian przy tej okazji, przygotowaliśmy 13 paczek dużych i 26 paczek małych dla seniorów w wieku powyżej 80 lat, z życzeniami Świątecznymi, podpisanymi przez Księdza Proboszcza.

 

• Po raz czwarty w 2018r. byliśmy współorganizatorami Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych. W Konkursie uczestniczyły szkoły podstawowe nr 50 i 138
z terenu Dzielnicy VI. Do Konkursu zgłoszono 22 prace. Rozdanie nagród odbyło się 23.12.2018r. po mszy św. dla dzieci, a przez poprzedzający tydzień można było oglądać prace w naszym kościele. W pracach jury aktywnie uczestniczyli oprócz członków POAK, ks. Proboszcz Kazimierz Klimczak, przedstawiciele dwóch szkół podstawowy, Rady Dzielnicy.

 

Inne działania:

 

• Zorganizowanie pielgrzymki parafialnej w dniu 12.05.(sobota) do: Opactwa Mniszek Benedyktynek w Staniątkach, Sanktuarium Św. Stanisław w Szczepanowie, Sanktuarium Bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie

 

• 13.05.2018r. członkowie POAK uczestniczyli w uroczystości św. Stanisława, w procesji z Wawelu na Skałkę i we mszy św. Na Skałce

 

• Przedstawiciele POAK uczestniczyli 20.05.2018r.w Sympozjum „Dziedzictwo – któremu na imię POLSKA” Wydarzenie z okazji urodzin naszego Patrona św. Jana Pawła II, pod honorowym patronatem Metropolity Krakowskiego Księdza Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Sympozjum odbyło się przy ul. Bernardyńskiej 3, w budynku Papieskiego Uniwersytetu im. Św. Jana Pawła II.

 

• 29.09. w parafii Bł. Anieli Salawy wzięliśmy udział w spotkaniu organizowanym przez AK w ramach obchodów 100 lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę. Podczas spotkania prof. Krzysztof Ożóg wygłosi wykład pt.: ” Zmagania Polaków w XIX w. motywowane wiarą w walce o Niepodległość”.

 

• Złożyliśmy kwiaty w dniu 11 listopada pod nowo odsłoniętą tablicą pamięci w naszej parafii, ofiarowaną tym którzy poświęcili swoje życie dla Ojczyzny

 

• Członkowie POAK uczestniczyli w dniu 25 listopada w uroczystość Chrystusa Króla, Święto Patronalne Akcji Katolickiej, na mszy św. o godz. 1000 w Katedrze Wawelskiej pod przewodnictwem J. E. Ks. Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego podczas której dziękowaliśmy Panu Bogu za dar odzyskania niepodległości naszej Ojczyzny. Wyrażaliśmy wdzięczność i pamięć poległym za wolność modląc się i składając kwiaty pod Krzyżem Katyńskim.

 

• POAK podarował koc bezdomnemu w ramach akcji prowadzonej przez Akcję Katolicką Archidiecezji Krakowskiej

 

• Uczestniczyliśmy w Szkole Liderów zorganizowanej przez Z-DIAK

 

Prezesa POAK
Zofia Fedor Kraków, dnia 10.02.2019r.

0