Title Image

Propozycje na Wieli Post

Przeglądając strony internetowe natrafiłem na 20 propozycji, jak nie zmarnować Wielkiego Postu. Zachęcam do lektury…
Pomódl się za kogoś, kto bezgranicznie cię wkurza. Oddaj potrzebującym kilka ładnych swetrów. Częściej patrz w niebo. Bo przed tobą kolejna szansa na nowe życie. Nareszcie jest. Upragniony Wielki Post. Mamy w końcu pretekst, żeby znów spróbować… zrezygnować ze słodyczy. Niedzielny obiad u cioci, urodziny znajomego, Dzień Kobiet, a my: „za ciasteczko dziękuję. Nie jem w Wielkim Poście”. Za każdym razem, gdy uda nam się wypowiedzieć to zdanie, pękamy z dumy i czujemy rosnącą satysfakcję. Przed Wielkanocą z cieniem nadziei stajemy na wadze. Udało się? Jest radość, że „wytrwaliśmy w postanowieniu”. Kto z nas przez to nie przechodził? Szkoda tylko, że nie w tym rzecz.

 

Jak mądrze podejść do Wielkiego Postu i nie zmarnować kolejnej szansy na życiową zmianę? Co zrobić, gdy „ascetyczne” postanowienia wpędzają nas w otchłań czarnej beznadziei i zamiast przybliżać do Boga, fundują tylko codzienną frustrację?

 

Ten czas jest po to, byś dowiedział się czegoś o sobie. Co ukradkiem podgryza twoją duszę? Co odciąga cię od Nieba? Podejmij wyzwanie, które będzie wymagało wysiłku, ale… któremu będziesz w stanie sprostać. W głębi serca dobrze wiesz, co pomoże otworzyć ci furtkę dla Boga – po to, żeby cię zreperował. Jeśli nadal szukasz pomysłu, zerknij na naszą listę.

 

1. Obserwuj siebie i… skończ z postanowieniami
„Mamy bałagan w życiu. Czasem to będzie drobna rzecz, drobny problem. Ale mały bałagan nie przestaje być bałaganem. Zobacz swój dzień. Wszystko, co się dzieje wokół ciebie, swoje relacje, ciało – mówi o. Jarosław Studziński, jezuita. – Skończmy z głupimi postanowieniami wielkopostnymi!” – dodaje. Co proponuje? Weź dwie kartki. Na pierwszej z nich zapisz, czego jest za mało w twoim życiu. Na drugiej – czego jest za dużo. Będziesz wiedział, co dalej robić.

 

2. Zdrapuj małe kroki
Wpadła ci już w ręce zdrapka wielkopostna? To świetna propozycja dla tych, którzy lubią niespodzianki! Codziennie rano odkrywasz krótkie zdanie, które cię poprowadzi. Może to być: „obejrzyj film chrześcijański” albo „wyślij miłą wiadomość zapomnianej osobie”.

 

3. Zastanów się
Nad sobą, swoją modlitwą, czasem, relacjami… Do której przestrzeni twojej codzienności wciąż nie potrafisz wpuścić Pana Boga? Na pewno przyda się w tym codzienny rachunek sumienia.

 

4. Wędruj ze Słowem
Zaglądaj do Pisma Świętego i wędruj ze Słowem przez cały dzień. Otwórz oczy i uszy na Boga. Co On chce ci dziś powiedzieć? W którym miejscu uzdrowić? Jeśli chcesz, skorzystaj z aplikacji Modlitwa w drodze albo Pismo Święte.

 

5. Weź udział w nabożeństwie
W piątek poświęć pół godziny na drogę krzyżową. Jeśli nie dasz rady wybrać się do kościoła, rozważaj mękę Jezusa w domowym zaciszu. Opcji jest wiele: może poprowadzić cię np. śp. o. Jan Góra, ks. Piotr Pawlukiewicz albo śp. ks. Jan Kaczkowski.

 

6. Odmawiaj Koronkę do Bożego Miłosierdzia
Ta krótka modlitwa, którą mamy dzięki s. Faustynie, potrafi zdziałać cuda. Zabiera lęk, wycisza… Jeśli trudno mówić ci do Boga własnymi słowami, sięgnij po różaniec. A może pomodlisz się za kogoś, kogo nie lubisz?

 

7. Daj się ponieść… muzyce
Muzyka potrafi otworzyć serca i zbliżyć do Pana Boga. Zapal świecę. Włącz ulubioną spokojną melodię i rozmawiaj z Nim. Ja w Wielkim Poście zawsze wracam do Antoniny Krzysztoń.

 

8. Wesprzyj misjonarza
Wejdź na stronę internetową misjonarznapost.pl, wybierz kraj pobytu, a następnie misjonarza, którego chcesz wesprzeć. Ty decydujesz, w jakiej formie to zrobisz: poszcząc, modląc się za niego, ofiarowując w jego intencji cierpienie…

 

9. Posprzątaj w domu i szafie
Kiedy masz bałagan wokół siebie, masz go też w sobie. Ile razy planowałeś podzielić się nienoszonymi już ubraniami z tymi, którzy ich potrzebują? To dobry czas, żeby się za to zabrać. A może masz na półce przedmioty, które nie należą do ciebie i już dawno powinny wrócić do właściciela?

 

10. Przeczytaj coś dobrego
W internecie, bibliotekach, kioskach i księgarniach nie brakuje wartościowych propozycji, które odżywią twojego ducha. Mogą to być np. teksty papieży, dobre artykuły, biografie świętych, wywiady-rzeki czy świadectwa, które wiecznie odkładasz na „później”.

 

11. Weź udział w rekolekcjach
Propozycji nie brakuje – internetowe znajdziesz na YouTube, wyjazdowych możesz poszukać z rekolekcyjną wyszukiwarką. Na pewno odbędą się też w twojej parafii. Postaraj się wejść we współpracę z rekolekcjonistą. Podążaj za jego wskazówkami. Jeśli zupełnie nie pociąga cię to, o czym (i jak) mówi, nie załamuj się, tylko proś Ducha Świętego, by skierował do ciebie chociaż jedno potrzebne zdanie.

 

12. Obejrzyj coś wartościowego
Widziałeś już „Przełęcz ocalonych”? „Niebo istnieje naprawdę”? „Christiadę”? „Fireproof”? „Odważnych”? „Cuda z nieba”?

 

13. Zrezygnuj z bezsensownych subskrypcji
Twoja skrzynka mailowa pęka w szwach od niechcianych powiadomień? Wciąż wyświetla ci się komunikat: „za mało pamięci”? Zrób z tym porządek. „Odlub” niepotrzebne strony na Facebooku. Wypisz się z niepotrzebnych newsletterów. Cofnij bezsensowne subskrypcje na YouTubie. Zaoszczędzisz dużo czasu i energii.

 

14. Zadbaj o ciało
Pan Bóg dał ci je po to, żebyś się o nie troszczył. Kiedy ostatni raz robiłeś badania kontrolne? Może jest coś, co cię boli, a ty – zamiast iść do lekarza – odkładasz to na później? A może jedzenie albo aktywność fizyczna w jakiś sposób odbierają ci wolność? Pamiętaj – nie żyjesz tylko dla siebie.

 

15. Wyrusz w drogę ekstremalną
Ekstremalna Droga Krzyżowa to prawdziwa duchowa (i cielesna) siłownia. Noc, milczenie, błoto, ponad 40 km… Tylko ty i Chrystus. Boisz się, że nie dasz rady? Jeśli jesteś zdrowy, masz intencję i wiesz, po co idziesz – dasz.

 

16. Kupuj świadomie
Książka, której nigdy nie przeczytasz. Sukienka, która wisiała w szafie z metką, aż przestała ci się podobać. Za dużo produktów spożywczych, które powoli tracą datę ważności? Może Wielki Post jest dla ciebie dobrym czasem na finansowy rachunek sumienia?

 

17. Powiedz o tym, co masz w sercu
Co byś zrobił, gdybyś dowiedział się, że zostały ci trzy godziny życia? Do kogo byś zadzwonił? Może jest ktoś, z kim dawno nie rozmawiałeś? Zapomniany przyjaciel? Albo osoba, której chciałbyś przebaczyć. Powiedzieć: „przepraszam”, „dziękuję” albo „kocham”?

 

18. Podziel się czasem
To jedna z najcenniejszych rzeczy, jaką posiadasz i możesz komuś dać. Czasami nieważne co, gdzie i jak robicie – byle razem.

 

19. Wróć do domu
Wielki Post to świetny czas na dobrą, przemyślaną spowiedź. Przygotuj się do niej, ustal plan poprawy.

 

20. Zwolnij i częściej patrz w niebo
O to w tym wszystkim chodzi. Przed nami 40 dni na powiedzenie sobie: wystarczy. Postaw znaki STOP na wszystkich drogach, które oddalają cię od Boga.

 

Dominika Cicha | 07/03/2019 pl.aleteia.org/

 

1