Title Image

Spotkanie ze Św. Mikołajem

Święty Mikołaj, późniejszy biskup Miry (obecnie Demre) urodził się w Patarze w Licji (na terenie dzisiejszej Turcji) ok. 270 roku. Był jedynym dzieckiem zamożnych rodziców, którzy gorąco prosili Boga o potomstwo. Od najmłodszych lat Mikołaj wyróżniał się pobożnością. Był także bardzo wrażliwy na niedolę bliźnich. Ponadto okazał się bardzo pilnym i zdolnym uczniem. Duży wpływ na jego wychowanie i duchowość miał jego stryj, biskup Miry, z rąk którego nasz święty otrzymał święcenia kapłańskie.


Hojny cudotwórca – gorliwy obrońca wiary

Jako, że rodzice mieli znaczny majątek, toteż po ich śmierci nasz święty chętnie dzielił się nim z potrzebującymi. Gdy pewien mieszkaniec Patary utracił swój dobytek, a jego trzem córkom groziło zejście na złą drogę, Mikołaj wziął mieszek ze złotem i wrzucił go przez okno do domu tego człowieka. Najstarsza córka wyszła dzięki temu za mąż. Podobnie uczynił też wobec dwóch pozostałych panien. Dlatego św. Mikołaj często przedstawiany jest na obrazach z trzema mieszkami lub trzema złotymi kulami.


Kiedy został wybrany na biskupa Miry, zdobył serca wiernych nie tylko gorliwością duszpasterską, ale także wielką troską o ich potrzeby materialne… więcej  znajdziemy na stronie www.pch24.pl

Św. Mikołaj, już pod wieczór ale również nawiedził nasz kościół. Przyniósł chrześcijańskie przesłanie na zbliżające się święta Bożego Narodzenia. Nie zabrakło słodyczy i upominków, przyniesionych nie w tradycyjnym worku ale w koszyczkach i walizce :-). Dziękujemy św. Mikołajowi i życzymy wszystkim obdarowanym i obdarowującym wszelkiego Bożego błogosławieństwa. Szczęść Boże !!!


2