I Komunia Święta 2020

Zakończyliśmy kolejny „biały tydzień” w naszej wspólnocie parafialnej. Ten czas zwykle kojarzy się nam z majem, bo wtedy najczęściej odbywają się w parafiach uroczystości Pierwszych Komunii Świętych.

W tym roku przeżywaliśmy te wydarzenia nieco inaczej. Dzieci przyjmowały po raz pierwszy Komunię Świętą w mniejszych grupach oraz indywidualnie. Przed pełnym udziałem w Eucharystii przypominały sobie przyjęcie pierwszego sakramentu, chrztu świętego, odnawiając przyrzeczenia chrzcielne oraz przystępowały do Sakramentu Pokuty i Pojednania. Te szczególne chwilę przeżywało w naszej wspólnocie parafialnej trzydzieści osiem rodzin.

Może warto przyjąć ten inny przebieg wydarzeń jako pewną szansę dla nas wszystkich. Być może temat Pierwszej Komunii Świętej, który jakby rozciągnął się na kolejne miesiące roku Eucharystii (duszpasterski temat roku Kościoła w Polsce) ma całą naszą wspólnotę jeszcze bardziej uwrażliwić na ten dar? Kościół żyje dzięki Eucharystii, jak przypomniał nam mocno przed laty święty Jan Paweł II.

Wszyscy niewątpliwie pragniemy życia spełnionego, szczęśliwego, które nie będzie zagrożone, bo będzie wieczne. Oto wiara ukazuje nam środek pewny i skuteczny, i konieczny, do realizacji tych celów.