Title Image

Ślubny Krzyż

PRZYJĘCIE KRZYŻA NA ŚLUBIE

 

Niezwykła tradycja chorwacka i małżeństwa bez rozwodów

 

W Chorwacji na kilkaset tysięcy wiernych nie ma ani jednego rozwodu. Jak daleko sięga ludzka pamięć, nie rozpadła się tu ani jedna rodzina. Czy Chorwacja cieszy się szczególną łaską ze strony Boga? Czy istnieje jakiś cudowny środek przeciw demonowi podziału?

 

Odpowiedź jest bardzo prosta. Podczas stuleci pod panowaniem tureckim, a później komunistycznym Chorwaci byli okrutnie prześladowani za wiarę chrześcijańską, z doświadczenia więc wiedzieli, że ich zbawienie jest tylko w Krzyżu Chrystusa i nie zależy od projektów rozbrojenia, pomocy humanitarnej czy pokojowych traktatów, chociaż i te są potrzebne. Źródłem zbawienia jest krzyż. Chorwaci posiadają mądrość i nie dają się oszukać w sprawach dla nich ważnych. Dlatego swoje małżeństwa nierozdzielnie wiążą z krzyżem Chrystusowym. Małżeństwo, które rodzi życie ludzkie, osadzili na krzyżu,  który daje życie Boże.

 

Według chorwackiej tradycji, kiedy para bierze ślub, ksiądz nie mówi im, że znalazła idealną osobę.  Wręcz przeciwnie! Zamiast tego mówi do nich:

′′ Odnalazłeś swój krzyż. To jest krzyż do kochania,

do noszenia go przy sobie, krzyż,

który nie jest do wyrzucenia, lecz do cenienia.”

W Chorwacji  Krzyż reprezentuje największą miłość  ️ – krzyż jest skarbem domu.

 

Kiedy Państwo Młodzi wchodzą do kościoła w dniu ślubu, niosą ze sobą krzyż Ksiądz błogosławi krzyż

 

Kiedy przychodzi czas na wymianę przysięgi, panna młoda kładzie prawą rękę na krzyżu, a pan młody kładzie swoją dłoń na Jej dłoni, tak aby obie dłonie połączyły się razem na krzyżu i tak składają przysięgę.

 

Potem, zamiast całować się nawzajem, państwo młodzi całują krzyż. Świadkowie zaślubin, rozumieją z niej, że  jeśli jeden z nich opuści drugiego, zostawia Chrystusa na Krzyżu.

 

Ten, kto widzi ich ręce złączone na krzyżu, rozumie, że jeśli mąż opuści swoją żonę lub żona opuści swojego męża, wtedy porzuci krzyż. A gdy ktoś opuścił krzyż  nic mu już nie zostaje, stracił wszystko, ponieważ zostawił Jezusa

 

Po ceremonii nowożeńcy przynoszą krzyż  do swojego domu i umieszczają go w honorowym miejscu.

 

Na zawsze będzie punktem odniesienia i miejscem modlitwy rodzinnej.

 

Gdy pojawiają się problemy, kryzys  przed tym krzyżem szukają pomocy. Nie idą do adwokata, psychologa, wróżki  żeby rozwiązać swoje sprawy. Oni idą do Jezusa, przed krzyż. Uklękną i przed Jezusem wyleją swoje łzy, wypłaczą swoje cierpienie, a przede wszystkim wzajemnie sobie wybaczą. Nie zasną z ciężkim, urażonym sercem, ponieważ udali się do Jezusa, który jako jedyny ma moc ich zbawić. Klękają przed krzyżem który towarzyszył im od początku w poszukiwaniu pomocy u swojego największego Przyjaciela Jezusa Chrystusa. Klękają, a może nawet płaczą i otwierają serca prosząc Jezusa i siebie nawzajem o przebaczenie. Idą spać ze spokojem w sercach, ponieważ otrzymali przebaczenie od jedynej osoby, która ma moc ocalenia. Będą też uczyli swoje dzieci obejmować krzyż każdego dnia, by nie kładły się spać jak poganie, bez podziękowania Jezusowi. Uczą je, że Jezus jest ich Przyjacielem Wiedzą, że Jezus trzyma ich w ramionach i nie ma się czego bać.

 

Jakie by to było piękne aby ta tradycja dotarła do Polski, całej Europy a nawet na cały świat. Prawda?

 

Za https://www.facebook.com/RodzinaBogiemSilna25

3