Title Image

Warsztaty liturgiczne dla ceremoniarzy

W dniach 6-11 lutego 2023r. dwójka lektorów z naszej parafii(Robert i Jakub), która obecnie uczestniczy w Szkole Ceremoniarza Parafialnego i przygotowuje się do podjęcia tej posługi, brała udział w warsztatach liturgicznych dla kandydatów. Mogły one być pewną formą rekolekcji. Warsztaty odbywały się w Domu Rekolekcyjnym Ojców Kapucynów świętego Franciszka w Tenczynie.

 

Na warsztatach zdobywano wiedzę liturgiczną- teoretyczną i praktyczną, odkrywano teologię i historię Kościoła oraz szukano odpowiedzi na pytanie skąd czerpać właściwą wiedzę na temat Liturgii, jej przebiegu, sposobie sprawowania itd.

 

Wspólnie poznawano części Mszy Świętej, odkrywano role poszczególnych osób w kościele, a także znaczenie śpiewu i muzyki w Liturgii. Zwracano uwagę na właściwy wygląd posługi, strój i sposób zachowania adekwatne do miejsca, jakim jest kościół.

 

W czasie wyjazdu zgłębiano dokumenty Kościoła i księgi liturgiczne, szczególną rolę zwrócono na Mszał Rzymski, który jest niezbędny do sprawowania Eucharystii.

 

Wiele rzeczy próbowano nauczyć poprzez dobry przykład, świadectwo i odnoszenie się do życiowych historii.

 

W przedostatni dzień odbyło się Q&A, w którym pojawiły się różne, niekiedy bardzo zadziwiające pytania. Z odpowiedzi na nie można było wyciągnąć wiele wartościowych treści. Zapytano m.in. o opinie nt. aktualnych ówcześnie wydarzeń, kwestie dogmatyczno-doktrynalne, duszpasterskie, liturgiczne, nadużyć i inne odnoszące się do życia Kościoła.

 

Dodatkowo wspólnotę w pierwszym dniu warsztatów odwiedzili ks. bp Robert Chrząszcz, obchodzący w tym dniu drugą rocznicę sakry biskupiej, wraz ks. Ryszardem Gackiem, którzy powracali z odwiedzin wspólnot oazowych przebywających na rekolekcjach zimowych.

 

Z kolei we czwartek kandydaci na ceremoniarzy przeżywali odwiedziny i konferencję proboszcza katedry na Wawelu, redaktora naczelnego Kalendarza Liturgicznego AK i ceremoniarza archidiecezjalnego- ks. dr. Pawła Barana. Zwrócił on uwagę na rzeczy najistotniejsze w posłudze ceremoniarzy.

 

W ostatnie dni warsztatów z kandydatami na ceremoniarzy przebywał także kleryk z WSDAK.

 

Plan dnia na warsztatach był napięty, ale można było odkryć i nauczyć się wielu wartościowych i pożytecznych rzeczy. Każdy mógł więc wiele się dowiedzieć i odszukać coś nowego dla siebie, jednak należało być maksymalnie skupionym i zaangażowanym w dany punkt programu.

 

W kandydatach starano się zaszczepić zamiłowanie i pasję do Liturgii Kościoła oraz usilnie zabiegano o praktykowanie cnoty pokory i cierpliwości w posługiwaniu jako ceremoniarze. Dokładano także wielkich starań, aby pogłębiać duchowość i relację z Panem Bogiem w młodych uczestnikach kursu.

 

Starano się również korygować często spotykane błędy związane z Liturgią i uczono stosować właściwie odpowiednie przepisy liturgiczne.

 

Każdy dzień był również okazją do lepszego wzajemnego poznania się uczestników kursu oraz kadry.

 

Czas ten był bardzo owocny i pomocny w przygotowywaniu się do podjęcia posługi ceremoniarza w parafiach naszej archidiecezji, zwłaszcza od strony praktycznej.

 

Robert Sikora – uczestnik szkoły ceremoniarzy

2