Title Image

Parafialny Oddziału Akcji Katolickiej

Parafialny Oddziału Akcji Katolickiej Nr 8 w Parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie Mydlnikach

 

W parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie Mydlnikach z członków istniejącego Klubu Inteligencji Katolickiej, którego inicjatorem powstania był ówczesny proboszcz ks. dr Stefan Dobrzanowski, wyłoniła się w listopadzie 1997 r. 15 osobowa grupa inicjatywna powstania Akcji Katolickiej. Zatwierdzenie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej nr 8 nastąpiło Dekretem ks. kardynała Franciszka Macharskiego 6 marca 1998r.

W poszczególnych latach funkcję Asystentów Kościelnych Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej pełnili: ks. kanonik Stefan Dobrzanowski 1998- 2006; śp. ks. kanonik Jan Rajda 2006- 2015; ks. kanonik Kazimierz Klimczak od 2016 i obecnie.

Prezesami POAKu byli: Krystyna Piotrowska w 1998, śp. Leopold Krzanowicz 1998-2014, Zofia Fedor od 19.05. 2015r. do obecnego czasu.

Liczba członków POAK u na początku swojej działalności wynosiła około 25 osób. Obecnie jest nas 20 osób i  1 osoba wspierająca.

 

Na początku działalności przygotowaliśmy stałe miejsce dla systematycznych spotkań, które odbywały się raz w miesiącu. Często na te spotkania byli zapraszani wykładowcy z krakowskich uczelni tacy jak :prof. Fr. Adamski, doc. Michał Rożek, ks. dr Jerzy Wożniak, którzy przybliżali nam ówczesną sytuację Polski w okresie przemian politycznych, społecznych, kulturowych. Zwracali uwagę na korzyści wynikające z przemian ale także ukazywali negatywne następstwa.

Asystent Kościelny ks.  Stefan Dobrzanowski zadbał o formację duchową członków poprzez organizowanie pielgrzymek, dni skupienia, rekolekcji w Księżówce a przede wszystkim w Studium Apostolstwa Świeckich, które wówczas  ukończyli prawie wszyscy członkowie AK.

W oparciu o Statut i Wytyczne DIAK wypracowujemy całoroczny program uzgadniany z Asystentem Kościelnym ks. Proboszczem Kazimierzem Klimczakiem.

Comiesięczne spotkania odbywają się zawsze przy udziale Księdza Asystenta. Rozpoczynamy je czynnym uczestniczeniem w liturgii mszy świętej a następnie duchową formację prowadzi Ksiądz Asystent w oparciu o materiały formacyjne opracowywane przez Akcje Katolicką w Polsce. Za tą troskę jesteśmy ogromnie wdzięczni.

Włączamy się do oprawy liturgicznej podczas Świąt Bożego Narodzenia, Wielkiego Tygodnia, odpustu i innych uroczystości a zwłaszcza 16 każdego miesiąca tym samym czcząc patrona Akcji Katolickiej Świętego Jana Pawła II. W I czwartek miesiąca adorujemy Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie w wyznaczonych godzinach, w okresie Wielkiego Postu prowadzimy Drogę Krzyżową a w Wielki Piątek prowadzimy rozważania przy Grobie Pańskim. Z inicjatywy członkiń Akcji Katolickiej prowadzona jest w naszym kościele modlitwa różańcowa w każdy wtorek po mszy św. wieczornej. Uczestniczymy w jednodniowych dniach skupienia organizowanych poza naszą parafią pod przewodnictwem Księdza Asystenta.

Wdzięczni za pracę duszpasterską naszych kapłanów zamawiamy intencje mszy św. z okazji Ich imienin, Dnia Kapłańskiego przypadającego na Wielki Czwartek oraz jubileuszy posługi kapłańskiej w których czynnie uczestniczymy.

 

Nasza parafia na przestrzeni ostatnich lat bardzo się zmieniła. Oprócz rodowitych Mydlniczan zaczęli masowo napływać nowi mieszkańcy w związku z powstającymi nowymi osiedlami. Podjęliśmy działalność integrującą zróżnicowaną społeczność. Urządzaliśmy wystawy okolicznościowe w piwnicach podziemia Kościoła (pozostałość dworu hr. Darowskich) takie jak: Historia budowy kościoła od 1975 r. (który został wzniesiony na zrujnowanym starym dworze), Mydlniki – mała nasza Ojczyzna, Madonny Europy.

 

Ważną rolę odegrały majowe festyny, które odbywały się w parku przykościelnym gdzie organizowano konkursy dla dzieci, pokazy lotnicze a dorośli mogli popisać się swoimi zdolnościami w rajdzie rowerowym. Wszyscy mogli wziąć udział w loterii fantowej czy poczęstunku. Festyny później przekształciły się w agapę organizowaną po sumie w dzień odpustu ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy przypadający w dniu 27 czerwcu, ale obchodzony w najbliższą niedzielę od tej daty. Przy stołach zastawionych ciastami przygotowanymi przez parafianki, przy kawie i herbacie parafianie biesiadują przy towarzyszącej muzyce granej przez miejscowy zespół. Dzieci mają zorganizowane zabawy, aby rodzice nieco odetchnęli. W organizacji agapy uczestniczy wielu parafian młodszego pokolenia z innych wspólnot parafialnych. Jesteśmy za to ogromnie wdzięczni.

Organizowaliśmy dla parafian wyjścia na spektakle kinowe czy teatralne a także współorganizowaliśmy pielgrzymki krajowe, zagraniczne i uczestniczyliśmy w nich np. do Lourdes, Wilna, Ziemi Świętej, Lwowa i kresy wschodnie. Organizowaliśmy zbiórki z okazji Dni Papieskich, na cele charytatywne oraz wynikające z potrzeb losowych. Uczestniczymy w liczeniu wiernych.

Każdy z kolejnych Asystentów POAK inspirował nas do podejmowania nowych zadań wynikających z bieżących potrzeb i wydarzeń. W czasie papieskich pielgrzymek rozprowadzaliśmy materiały dekoracyjne domów, ulic, „krakowskich błoń”.

W ramach współpracy gościliśmy u siebie oraz uczestniczyliśmy w spotkaniach w innych parafiach dzieląc się swoimi dokonaniami a także trudnościami z członkami AK naszego Dekanatu. Pamiętamy wykład prof. Andrzeja Nowaka ‘Maryja w historii i literaturze na przestrzeni wieków”.

 

Od wielu lat rozprowadzamy świece wigilijne, wspieramy rodziny potrzebujące paczkami świątecznymi. Razem z Radą Dzielnicy VI i Szkołą Podstawową 138, Szkołą Podstawową 50, organizowaliśmy w 2023 r po raz 17 Parafialny Konkurs Palm Wielkanocnych oraz po raz 9 Dzielnicowy Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych.

Czynnie włączyliśmy się: w prace organizacyjne przy II Kongresie Akcji Katolickiej w Polsce przeprowadzonym w Krakowie w 2015 r., w prace nad organizacją Marszu dla Życia oraz uczestniczymy i wspomagamy organizacyjnie w konferencjach i sympozjach organizowanych przez Zarząd Diecezjalnego Instytutu AK. Co roku bierzemy udział w uroczystości Chrystusa Króla i także w procesji na Skałkę.

 

W naszej działalności były też wyjątkowe wydarzenia związane z parafią. Do takich należą udział nasz w misjach świętych, udział w uroczystościach związanych z peregrynacją kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej oraz Pana Jezusa Miłosiernego, udział w uroczystościach wprowadzenia do naszej parafii relikwii Św. Jana Pawła II, Św. Faustyny, Błogosławionej Bronisławy.

 

Z okazji rocznicy 100 lecia działalności duszpasterskiej w naszej parafii przypadającej w 2014 r wybudowaliśmy w miejscu odprawianych pierwszych mszy św. kapliczkę przydrożną św. Cyryla i Metodego. W czasie Światowych Dni Młodzieży w 2016 r na zakończenie pobytu pielgrzymów na terenie parafii zorganizowaliśmy wspólne spotkanie gości i parafian. Nasi parafianie ugościli serdecznie młodzież swoimi wypiekami  i muzyką.

Nasze inicjatywy znajdują dużą przychylność wśród parafian, która wyraża się w ofiarności dla potrzebujących, w pomocy przy organizowaniu spotkań, w licznym udziale dzieci w ogłaszanych konkursach. Niestety okres pandemii ograniczył nasze spotkania, ale udało nam się kontynuować działania na rzecz parafian.

Nad całą naszą działalnością czuwa, zachęca i wspiera nas Asystent Kościelny ks. Proboszcz Kazimierz Klimczak. Jesteśmy ogromnie wdzięczni ks. Asystentowi za wykazywaną troskę o Akcję Katolicką.

 

Serdecznie zapraszamy o zasilenie naszych szeregów, poprzez wstąpienie do Akcji Katolickiej, ponieważ konieczna jest wymiana pokoleniowa, aby misja Stowarzyszenia mogła być kontynuowana.

Króluj nam Chryste

 

 

Opracowały: Zofia Fedor i Krystyna Piotrowska

 

 

< Powrót

 

 

162