Title Image

Ekstremalna Droga Krzyżowa w Roku Jubileuszowym 2025

Podejmij wyzwanie EDK!

Czas na Ekstremalną Drogę Krzyżową. Nowa edycja startuje już w Środę Popielcową. – Nie chodzi o to, żeby przejść trasę. Chodzi o to, żeby się zmienić! Cierpienie i wysiłek to tylko narzędzie do głębszego spotkania ze sobą i z Bogiem – mówi ks. Jacek Stryczek, pomysłodawca EDK. W ubiegłym roku na trasy EDK wyruszyło ponad 100 tys. osób.- Nie dziwi nas takie zainteresowanie ekstremalną formą drogi krzyżowej. Przejście ponad 40 km w nocy i w ciszy jest wyzwanie. Warto jednak pamiętać, że EDK to inicjatywa, która prowadzi do spotkania z Bogiem, a w tym roku jej przewodniczką jest św. Matka Teresa z Kalkuty – zaznacza ks. Łukasz Romańczuk, dyrektor ds. mediów.

 

EDK to nie tylko marsz

Ekstremalna Droga Krzyżowa to nie pokonywanie kilometrów, ale podróż w głąb siebie. To wydarzenie duchowe. Wybierając się na EDK uczestnik powinien kierować się intencjami duchowymi. EDK służy do wyrwania się ze schematów życiowych. To realizacja słów Jezusa, który mówił, aby “Narodzić się na nowo”. – Co roku obserwujemy tysiące ludzi, którzy wyruszają na tę drogę, nie wiedząc, co ich czeka. A potem wracają inni – silniejsi, spokojniejsi, pełni wewnętrznej przemiany – podkreśla ks. Stryczek, zwracając uwagę, że EDK to idealna okazja do powrotu do źródeł chrześcijaństwa, a także droga do znalezienia ideałów, wyjścia ze strefy komfortu i okazja do nowego pięknego życia.

 

 

EDK w Roku Jubileuszowym

Obecnie w Kościele Powszechnym trwa Rok Jubileuszowy pod hasłem “Pielgrzymi nadziei”. W tym kontekście EDK nabiera wyjątkowego znaczenia. Pielgrzymowanie w duchu pokuty i nawrócenia jest jedną z kluczowych form duchowego przeżywania tego czasu. Organizatorzy zachęcają, by podjąć to wyzwanie jako osobisty akt wiary i duchowej przemiany. – Trasy EDK wiodą do miejsc, które w konkretnych diecezjach są kościołami jubileuszowymi. I to właśnie tam można też otrzymać odpust zupełny, co czego zachęcamy. Są też diecezje, w których EDK jest tzw. szlakiem nadziei – zaznacza ks. Romańczuk.

 

Pakiety uczestnika i trasy

Każdy uczestnik EDK może skorzystać z przygotowanych pakietów, które zawierają rozważania, które nawiązują do duchowości św. Matki Teresy z Kalkuty, opaska na rękę EDK. – Wychodząc na trasę EDK koniecznie powinniśmy skorzystać z aplikacji EDK. Dzięki aplikacji mobilnej można śledzić trasę w czasie rzeczywistym, otrzymywać powiadomienia o ważnych punktach na trasie oraz korzystać z rozważań duchowych w wersji audio – podkreśla dyrektor ds. mediów, dodając: – Przydatnym gadżetem jest odblask, który sprawi, że uczestnik EDK będzie widoczny podczas nocnego pokonywania trasy.

 

Zapisy i szczegóły organizacyjne

Zapisy na Ekstremalną Drogę Krzyżową ruszają w Środę Popielcową. Należy wejść na stronę: www.edk.org.pl i wybrać trasę, którą chcielibyśmy przejść. Otwierając stronę, wybierając odpowiednią trasę, można się dowiedzieć, jaki ma stopień trudności oraz przez jakie miejsca przebiega. Z naszej parafii 11 kwietnia br. można wyruszyć na jedną z dwóch tras:

niebieską (Matki Bożej Nieustającej Pomocy) – do Czernej (31 km)

czerwoną (św. Zelii i Ludwika Martin) – do Kalwarii Zebrzydowskiej (43 km)

 

Rozpoczynamy EDK Mszą Świętą w piątek 11 kwietnia 2025 o godz. 21:00 w naszym kościele. Od 20:30 pod chórem będzie można nabyć odblaski oraz papierowe mapy z opisem trasy. Do takiej wędrówki należy się odpowiednio przygotować. Nie tylko chodzi o sprzęt – wygodne buty, kurtkę przeciwdeszczową, latarkę, odblaski, prowiant, ale również o treningi np. poprzez dłuższe spacery. Szczegóły na stronie www.edk.org.pl

 

W Roku Jubileuszowym nie stój w miejscu – IDŹ na EDK2025!

 

 

260