Title Image

Dni entuzjazmu wiary młodych

Trochę historii

 

W 1983 r. w Kościele katolickim rozpoczynał się Nadzwyczajny Jubileusz ogłoszony przez papieża Jana Pawła II z okazji 1950. rocznicy Odkupienia. Ojciec Święty zaprosił młodych do obchodzenia Jubileuszu w Niedzielę Palmową roku następnego. Jak wyjaśnia ks. Grzegorz Suchodolski, sekretarz generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016, chodziło o przeniesienie na doświadczenie Kościoła powszechnego tego, co działo się dwa tysiące lat temu w Jerozolimie – wielkiej radości i entuzjazmu hebrajskiej młodzieży, która słała płaszcze i palemki na trasie przejazdu Jezusa, obwołując Go swoim Królem.

[…] Jubileuszowe spotkanie w roku 1984 i w roku następnym z okazji Międzynarodowego Roku Młodzieży ustanowionego przez ONZ sprawiły, że papież podjął decyzję o ustanowieniu Światowego Dnia Młodzieży, który miał być przede wszystkim spotkaniem młodych z biskupem swojego lokalnego Kościoła. Papież, jako biskup Rzymu, na pierwszy „numerowany” Dzień Młodzieży, który odbył się w Niedzielę Palmową 1986 r., zaprosił na plac św. Piotra.

[…] Dopiero po kilku latach doświadczeń biskupi przekonali Ojca Świętego, że od strony praktycznej jest bardzo trudno organizować grupy młodzieży z parafii w Niedzielę Palmową, a i samemu biskupowi trudno o wyjazd poza diecezję tuż przed Wielkanocą. Wtedy postanowiono przyjąć podwójną formułę: Światowy Dzień Młodzieży w diecezjach odbywa się co roku w Niedzielę Palmową, a co kilka lat odbywają się spotkania międzynarodowe w czasie wakacyjnym.[…]

 

Co wydarzy się na ŚDM?

 

Najważniejsze spotkania w czasie Światowych Dni Młodzieży nazywane są Wydarzeniami Centralnymi i gromadzą wszystkich pielgrzymów. W Krakowie przewidziano ich pięć.
ŚDM oficjalnie zostaną zainaugurowane 26 lipca. We wtorek popołudniu rozpocznie je Msza św. na otwarcie, której przewodniczyć będzie biskup miejsca kard. Stanisław Dziwisz. Ceremonię powitania papieża Franciszka zaplanowano na czwartek, a na piątek nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Trzy pierwsze spotkania młodych odbędą się na krakowskich Błoniach, skąd na sobotę i niedzielę pielgrzymi przeniosą się na Campus Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką. Wieczorne czuwanie z Ojcem Świętym przed Najświętszym Sakramentem jest najbardziej osobistym momentem ŚDM. 31 lipca papież Franciszek będzie celebrował Mszę św. Posłania – na zakończenie spotkania Ojciec Święty „posyła młodych na cały świat”. Na sam koniec, w trakcie modlitwy Anioł Pański, papież ogłosi miejsce i datę kolejnych Światowych Dni Młodzieży.

Wydarzenia centralne odbywają się popołudniami i wieczorami; a wcześniej, w środę, czwartek i piątek, zaplanowano katechezy. W kościołach i halach widowiskowo-sportowych w Krakowie i okolicach, z młodzieżą spotkają się biskupi, którzy mówią w ich języku. Tematyka tych spotkań będzie dotyczyć miłosierdzia zgodnie z hasłem tegorocznych ŚDM. Młodzież zostanie przygotowana do zrozumienia sensu sakramentu pokuty i pojednania, do którego będzie mogła przystąpić w miejscu katechezy lub w jednej ze Stref Pojednania, które będą ulokowane w krakowskich Łagiewnikach i w parku Jordana, niedaleko Błoń. „Te katechezy to nie jest czas wykładu, ale czas dialogu. Młodzi mogą pytać, wyrażać swoje wątpliwości, radości i wejść w dialog z pasterzami” – zapewnia Dorota Abdelmoula.
Szczególnym zaproszeniem do tego, żeby młodzi przemieniali swoje życie, jest w czasie ŚDM Centrum Powołaniowe, w którym różne wspólnoty, ruchy, zgromadzenia, zakony prezentują swoją działalność.[…] Centrum Powołaniowe zlokalizowane będzie najprawdopodobniej na Stadionie Cracovii i czynne od wtorku do piątku.

 

Ewangelizacja i kultura

 

Popołudniami i wieczorami od wtorku do piątku, z wyjątkiem czasu przeznaczonego na wydarzenia centralne, odbywać się będzie Festiwal Młodych, czyli program religijny i artystyczno-kulturalny. Na 70 scenach w Krakowie i okolicach pojawią się artyści z całego świata, a swoje talenty zaprezentują także pielgrzymi. W ramach tej części ŚDM zarówno uczestnicy, jak i mieszkańcy Krakowa oraz turyści mogą wybrać się na różnorodne koncerty, wystawy, warsztaty, wydarzenia sportowe, teatralne etc. Na Rynku Głównym zaprezentowane zostanie m.in. oratorium Piotra Rubika. Do Polski przyjedzie też zwyciężczyni „Voice of Italy” s. Cristina Scuccia oraz Amerykanin Steven Curtis Chapman – zdobywca pięciu nagród Grammy.
Częścią Festiwalu Młodych będzie także Międzynarodowe Centrum Ewangelizacji ICE2016, które rozpocznie swoją działalność jeszcze przed ŚDM, tj. 19 lipca. „Będzie można usłyszeć świadectwa młodych ludzi z różnych części świata, którzy będą opowiadać o swoim spotkaniu z Chrystusem i co to spowodowało w ich życiu” – zapowiada ks. Artur Godnarski, koordynator ICE2016.
Wzajemna otwartość gości i gospodarzy ŚDM Kraków 2016 jednym i drugim pozwoli doświadczyć powszechności Kościoła. „Młodzi biorą udział w ŚDM nie tylko dla siebie. Chcą też podzielić się wiarą z gospodarzami, do których przyjeżdżają a potem być odnową dla społeczeństwa, do którego wracają” – mówi rzeczniczka wydarzenia.

 

Autor: Przemysław Radzyński
źródło: Przewodnik Katolicki 23/2016,
red. BK

.

 

 

 

< Powrót

 

 

 

 

0