Title Image

28 NIEDZIELA ZWYKŁA

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

Wspomnienie bł. Wincentego Kadłubka, biskupa

 

 • Pan Jezus oczekuje od nas wiary, bo tylko wtedy może dokonywać wielkich dzieł. Musimy zapytać samych siebie: czy dostrzegamy to Boże działanie w nas i czy jesteśmy Bogu wdzi
  ęczni za otrzymywane łaski? Po Mszy Św. adoracja Najświętszego Sakramentu.

 

 • Dzisiaj, już po raz 16., obchodzimy w całym kraju Dzień Papieski pod hasłem „Bądźcie świadkami miłosierdzia” To wspaniała okazja, aby zagłębić się w nauczanie naszego wielkiego Rodaka – Świętego Jana Pawła II. Chcemy również dołożyć swoją „cegiełkę” do budowy żywego pomnika Jana Pawła II, materialnie wspierając zdolną, lecz ubogą młodzież pochodzącą ze wsi i małych miasteczek. Bóg zapłać za składane ofiary. Zapraszamy dzisiaj do udziału w Małopolskim Marszu dla Życia i Rodziny pod hasłem „ŻYCIU TAK!”, który wpisuje się w obchodzony Dnia Papieskiego. Szczegóły na ulotkach i plakatach.jpii

 

 • Zapraszamy do wspólnej modlitwy różańcowej w tygodniu o godz. 17.15 a w niedzielę o 17.30. Przypominamy o konkursie na własnoręcznie wykonany różaniec. (Prace składamy do 22 października).

 

 • We wtorek po wieczornej Mszy Św. Spotkanie biblijne z ks. prof. Romanem Bogaczem. Zapraszamy.

 

 • W środę nowennę do MBNP połączymy z różańcem, który ofiarujemy w intencji należytego szacunku dla poczętego życia oraz za Dzieło Duchowej Adopcji.

 

 • W piątek, 14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej. W naszych modlitwach nie zapominajmy o tych, którzy trudzą się nad przekazywaniem wiedzy i kształtowaniem postaw młodego pokolenia w naszym kraju. W ich intencji będziemy modlić się szczególnie podczas nabożeństwa różańcowego. Wszystkim nauczycielom, wychowawcom i katechetom przekazujemy słowa wdzięczności i najlepszych życzeń.

 

 • Bóg zapałać za troskę o swój kościół parafialny mieszkańcom II rej. ul. Kurozwęckiego. W tym tygodniu, na sobotę na godz. 9.00 prosimy mieszkańców rej. ul. Dolińskiego. W przyszłą III niedzielę składka inwestycyjna.

 

 • Na stoliku pod chórem są wystawione kartki na wypominki, na których wypisujemy swoich bliskich zmarłych. Wypominki tzw. jednorazowe będą czytane od 1 do 8 listopada podczas nabożeństwa różańcowego o godz. 17.30 a roczne (przez cały rok) przed Mszą Świętą, na którą najczęściej państwo przychodzą (z wyjątkiem godz. 18.00). Proszę na kartkach wypisać godzinę Mszy Św. Wysokość ofiar składanych przy wypominkach jak w ubiegłym roku. Wypominki przyjmujemy, zasadniczo w kancelarii parafialnej.

 

 • Już teraz zapraszamy wszystkich uczniów szkoły podstawowej do szczególnego przeżywania Uroczystości Wszystkich Świętych. Zapraszamy do przygotowania się do tego na dwa sposoby: przez wykonanie pracy plastycznej- portretu wybranego świętego (prace należy złożyć do 27 października) oraz przez przebranie się na dzień Wszystkich Świętych za osobę świętego lub błogosławionego. Więcej szczegółów u ks. Wojciecha na katechezie.

 

 • W ramach jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski organizujemy pielgrzymkę w dniach 21-22 październik (piątek-sobota) do Poznania-Gniezna-Torunia. Przewidywany koszt ok. 250 zł. Są jeszcze wolne miejsca (termin zapisów do 14.X)

 

 • Solenizantom i jubilatom tygodnia składamy najserdeczniejsze życzenia. Zmarłych parafian polecamy dobroci i miłosierdziu Boga. W minionym tygodniu pożegnaliśmy śp. Stanisławę Czepiec. Wieczny odpoczynek…

 

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

 • 10 X (poniedziałek) – bł. Maria Angela Truszkowska, opiekunka biednych dzieci i opuszczonych staruszek, założycielka zgromadzenia sióstr felicjanek,
 • 11 X (wtorek) – św. Jan XXIII, „Papież Dobroci”, który zwołał Sobór Watykański II; patron nuncjuszy apostolskich;
 • 12 X (środa) – bł. Jan Beyzym, kapłan, misjonarz, posługacz wśród trędowatych na Madagaskarze;
 • 13 X (czwartek) – bł. Honorat Koźmiński, kapłan, zakonnik ze Zgromadzenia Ojców Kapucynów, założyciel zgromadzeń „bezhabitowych”, „męczennik konfesjonału”;
 • 14 X (piątek) – św. Małgorzata Alacoque, mistyczka, członkini zakonu sióstr Nawiedzenia, znana przede wszystkim z propagowania nabożeństwa ku czci Najświętszego Serca Jezusowego, objawionego jej w widzeniach przez Jezusa
 • 15 X ( sobota) – św. Teresa od Jezusa, wielka mistyczka karmelitańska, reformatorka karmelitańskiej rodziny zakonnej, ogłoszona przez bł. Pawła VI Doktorem Kościoła.

  centrum-jpii

  LIST KARDYNAŁA STANISŁAWA DZIWISZA W ZWIĄZKU Z UROCZYSTOŚCIĄ KONSEKRACJI KOŚCIOŁA PRZY SANKTUARIUM ŚW. JANA PAWŁA II

  Drodzy bracia i siostry!
  Wielkie rzeczy uczynił nam Pan przez przykład świętego życia i dzieło wielkiego pontyfikatu Jana Pawła II. Widzieliśmy to na własne oczy i nie ustajemy w dziękczynieniu za doznane łaski. Oficjalnie od dnia Jego beatyfikacji, a w sercu od dnia przejścia do Domu Ojca, z żywą wiarą zwracamy się do Boga za wstawiennictwem tego świętego Patrona, prosząc o potrzebne łaski i kierując się jego przykładem na naszej drodze do świętości.

  Jednym ze wspaniałych dzieł, które wyrosło właśnie z tej wiary i postawy wdzięczności Panu Bogu, jest Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie na Białych Morzach. W miejscu, gdzie w czasie zawieruchy wojennej ciężko pracował Karol Wojtyła, od 8 lat budujemy papieskie Centrum. Tu powstała już wspaniała świątynia, gdzie przy relikwiach św. Jana Pawła II, czując jego szczególną obecność, modlą się pielgrzymi z naszej ojczyzny i z całego świata. Tu, na Białych Morzach w Krakowie znajdują się także inne dzieła, które podejmują apostolskie wizje świętego Papieża albowiem papieskie Centrum, działając zgodnie ze statutem, upowszechnia i twórczo rozwija dziedzictwo, które pozostawił po sobie największy z rodu Polaków, a także promuje tradycje związane z życiem i wielkim pontyfikatem św. Jana Pawła II.

  Drodzy bracia i siostry!

  Przyszedł już czas, aby to wspaniałe dzieło, powstałe jako uwielbienie Boga, bogatego w miłosierdzie oraz nasze wspólne dziękczynienie, oddać uroczyście Bogu i wspólnocie Kościoła w akcie konsekracji. Tak jak jednoczyliśmy się w budowaniu tego Sanktuarium, tak zgromadźmy się teraz jako Kościół krakowski w wielkiej modlitwie poświęcenia tego kościoła dla Boga.

  Świątynia służy gromadzącej się wspólnocie Kościoła i jest jej potrzebna. To właśnie przede wszystkim Kościół krakowski, ale nie tylko, powinien się zjednoczyć na tej uroczystości. Odbędzie się ona w dniu rocznicy wyboru Jana Pawła II – 16 października b.r. o godzinie 12.30.

  Zapraszam wszystkich do wspólnej modlitwy, choć wiem, że to Sanktuarium jest domem wszystkich, którzy noszą w sobie wspomnienie naszego świętego Patrona i specjalnego zaproszenia nie potrzebują. Jest ono dziełem wielu ludzi, wielu kapłanów i instytucji, dlatego każdy znajdzie tutaj swoje miejsce.

  Uroczystość konsekracji kościoła św. Jana Pawła II będzie przede wszystkim aktem uwielbienia Boga, dziękczynienia i oddania czci św. papieżowi. Pragniemy zatem przygotować ją duchowo i głęboko przeżyć. Módlmy się więc wszyscy o tę łaskę. Zapraszam także do papieskiego Sanktuarium na modlitewne triduum, które poprzedzi to wydarzenie. We czwartek będziemy wspominać życie i wspaniałe dzieła św. Jana Pawła II. W piątek będziemy dziękować za otrzymane łaski za jego wstawiennictwem. Natomiast w sobotę skierujemy do Boga nasze dziękczynienie za jego świadectwo wiary i miłości, które nieustannie trwa w Kościele.

  Jeszcze raz serdecznie zapraszam wszystkich do przeżycia tych wyjątkowych dni w papieskim Sanktuarium, by świadectwo naszej wiary, nadziei i miłości sprowadziło na to miejsce łaskę szczególnej obecności Boga, jak to się dzieje zwykle w uroczystość konsekracji kościoła.

  Niech będzie Bóg błogosławiony w swoich świętych!

  Z pasterskim błogosławieństwem

  kard. Stanisław Dziwisz

 

< Powrót

 

 

0