Title Image

Rycerze Kolumba

W naszej parafii gościmy braci ze wspólnoty Rycerzy Kolumba, organizacji katolickiej której początki sięgają XIX wieku. Bracia przybliżają nam ideał organizacji i zasady, którymi się winni kierować chcący należeć do tej wspólnoty. Ziarno zostało zasiane w naszej parafii czy przyniesie owoce? Trzeba czasu i modlitwy. Pożyjemy zobaczymy…

 

Z historii Rycerzy Kolumba

 

2 października 1881 roku, mała grupka mężczyzn spotkała się w piwnicy Kościoła Najświętszej Marii Panny na alei Hillhouse w New Haven, stanie Connecticut. Z inicjatywy proboszcza, 29-letniego księdza Michaela McGivneya, mężczyźni ci założyli stowarzyszenie bratnie, które później stało się największą w świecie katolicką, rodzinną organizacją bratnią. Znajdowali oni siłę w solidarności, poczucie bezpieczeństwa w jednomyślności i wspólnemu oddaniu się świętej sprawie: przysięgali bronić swojej ojczyzny, rodziny i wiary…
Łączył ich ideał Krzysztofa Kolumba, odkrywcy Ameryk, który przywiózł chrześcijaństwo do Nowego Świata.

 

Osiągnęli swój cel, gdy 29 marca 1882 roku została zalegalizowana organizacja Rycerzy Kolumba. To byli pierwsi Rycerze Kolumba. Kamieniem węgielnym działalności Zakonu Rycerzy Kolumba jest jego wierność Kościołowi Katolickiemu i jego misji.

 

Znalezione obrazy dla zapytania godło rycerzy Kolumba

 

Godło przedstawia tarczę umieszczona na tle krzyża „Formee” (krzyż, mający ramiona wąskie w części środkowej i rozszerzające się na boki). Tarcza jest taka, jak średniowieczna tarcza rycerska. Krzyż „Formee” jest artystycznym przedstawieniem Krzyża Chrystusa, przez który spłynęły na ludzkość wszelkie łaski. Symbolizuje on katolickiego ducha Zakonu.

 

Na tarczy są przedstawione trzy przedmioty: pęk rózg liktorskich (pęk rózg związany z toporem tzw. „fasces”) w pozycji pionowej, a z tyłu skrzyżowane kotwica i sztylet (albo krótki miecz). „Fasces” w czasach rzymskich stanowiły symbol posiadanego autorytetu, który jest niezbędny żeby organizacja sprawnie działała.

 

Kotwica stanowi symbol marynarski Krzysztofa Kolumba, patrona Zakonu, podczas gdy sztylet stanowił broń używaną przez Rycerzy w misjach miłosierdzia. W ten sposób, tarcza wyraża Katolickie Rycerstwo w zorganizowanej akcji miłosierdzia, a litery „K of C” oznaczają Rycerzy Kolumba (Knights of Columbus).

Więcej na Rycerze Kolumba

0