Title Image

Jasełka w Mydlnickim kościele

W niedzielę, 22 stycznia po mszy św. o godz. 12.00 nasi uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 138  prezentowali w kościele piękne Jasełka. Dziękujemy młodym aktorom za przygotowanie i opanowanie tekstów i tremy. Dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie, szczególne słowa podziękowania kierujemy w stronę ks.  Wojciecha – naszego katechety oraz p. Marcina Kotka i Andrzeja Waśko.  Myślimy, że nasi aktorzy z rodzicami i reżyserami będą nas raczyć na przyszłość rożnymi pomysłami.

 

Jasełka – widowiska o Bożym Narodzeniu wzorowane na średniowiecznych misteriach franciszkańskich, a ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa jasło oznaczającego żłób

 

Za twórcę przedstawień bożonarodzeniowych uważany jest św. Franciszek z Asyżu, który pierwszą taką scenę zaaranżował w 1223 roku. Zwyczaj przywędrował z Włoch do Polski w XVI wieku. Jasełka stały się zbieżne z kolędowaniem oraz charakterystycznym elementem słowiańskiego folkloru.

 

Ich treścią była historia narodzenia Jezusa w Betlejem i spisku Heroda. Początkowo figury Dzieciątka, Maryi, Józefa, Trzech Królów i pozostałych osób dramatu były nieruchome. Za sprawą zakonów franciszkańskich i bernardyńskich wprowadzono w ich miejsce marionetki.

 

W pierwszej połowie XVIII wieku biskupi polscy zakazali wystawiania jasełek w kościołach. Przyczyną było coraz szersze przenikanie do treści przedstawień scen i postaci o charakterze ludycznym. Z szopkami zaczęli wówczas kolędować poza murami świątyń żacy, czeladnicy itp. Dały one początek wędrownym teatrzykom ludowym o świeckim charakterze.

 

FOTO z JASEŁEK

 

Jasełka 2017

obsada:

Matka Boża – Julia Żelawska
Józef – Antoni Prącik
Królowie – Bernard Prącik, Robert Sikora, Kuba Wójtowicz
Pasterze – Wiktoria Maj, Patryk Zabierowski, Dorian Opaczko, Emilia Kmiecik, Małgorzata Mikietyńska,
Aniołowie – Aleksandra Kotek, Anna Pałka, Ola Frań, Wiktoria Galos, Martyna, Galos Olga Madej,
Hetman – Paweł Wójtowicz
Jagna – Dominika Burza,
Herod – Wiktoria Skiba,
Diabełki – Gabriela Pałka, Julia Skiba, Justyna Walka, Justyna Głowacka,
Chórek – Emilia Antosz, Julia Antosz, Natalia Baczyńska,
Narrator – Bartek Kotek

Nad całością czuwał ks. Wojciech Wylegała i p. Marcin Kotek (autor również filmu)

0