Title Image

Niedziela Palmowa

5 kwietnia 2020
NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 

Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. W związku z panującą pandemią wirusa odbędzie się na mszach symboliczne poświęcenie palm. Dziękujemy dzieciom z rodzicami za przygotowanie i przesłanie mailem wykonanych w domu palm, które są umieszczone przy figurze św. Michała  

 

Przypominamy że do 11.04  we Mszy Św. może uczestniczyć do pięciu wiernych. Prosimy o przestrzeganie  zaleceń.

 

W tym czasie ograniczeń w niedziele są sprawowane dodatkowe Msze św. o godz. 16.00 i 17.00.

 

Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. W tym roku wyjątkowo zachęcamy do korzystania z liturgii przez dostępne media.

 

Do Wielkiej Środy dzwony o godz. 20.30 będą nam przypominać o wspólnej modlitwie różańcowej.

 

W Wielki Czwartek celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Liturgia tej Mszy Świętej w naszym kościele rozpocznie się o godz. 18.00. Kościół będzie odwary do godz. 22.00. W Wielki Piątek od 8.00 możliwość adoracji Jezusa w ciemnicy.

 

W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do rozpoczęcia 60. roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Uroczyście adorujemy krzyż. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do grobu Pańskiego. Początek wielkopiątkowej liturgii o godz. 18.00. Kościół będzie otwarty do godz. 24.00. Zachęcamy do osobistego odprawienia Drogi krzyżowej.  

 

Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. W kościele od godz. 8.00. Zgodnie z przepisami wyjątkowo nie ma poświęcenia pokarmów na stół wielkanocny. Obrzędu błogosławieństwa dokonujemy w swoich domach. Tekst podany jest na stronach internetowych. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych.

 

W sobotni wieczór rozpoczynamy wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Wigilia Paschalna w naszym kościele rozpocznie się o godz. 19.00. Na zakończenie liturgii przy dźwiękach dzwonów zostanie udzielone, naszym parafianom błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem na cztery strony świata. 

 

Dodatkowa możliwość spowiedzi w tym tygodniu od 10.00 do 12.00 oraz do Wielkiej Środy od 19.00 do 20.30. Możliwość przyjęcia Jezusa w Komunii św. podczas Mszy Św. oraz do wielkiej Środy o godz. 11.00, 12.00, 20.00 i po wieczornym różańcu ok. 21.00

 

Przypominam, że obowiązek przyjęcia Komunii Świętej w okresie Wielkanocy można spełnić do uroczystości Trójcy Świętej, czyli w tym roku do 7 czerwca.

 

Bóg zapłać za składane ofiary na konto parafialne oraz mieszkańcom I rejonu ul. Balickiej.

 

Zmarła nasza parafianka śp. Janina-Halina Niziołek, Msza św. w środę o godz. 10.00 a obrzędy pochówku o godz. 11.40 na Cmentarzu na Rakowicach. Wieczny odpoczynek …

 

Godziny Mszy Świętych w niedzielę 

7.30, 9.00, 10.30, 12.00 i 18.00 oraz dodatkowo o 16.00 i 17.00

Msze w tygodniu godz. 7.00 i 18.00

 

 

< Powrót

 

68