Title Image

W koło archidiecezji

 

Wszystkie materiały pochodzą ze strony www.diecezja.pl

33. Parafia Królowej Polski w Tenczynie

Jak Tenczyn pamięta o bł. ks. Michale Rapaczu? Jaka jest kulinarna specjalność członkiń tamtejszego koła gospodyń wiejskich? Jaką imprezę można przeżyć z Orkiestrą Dętą OSP Tenczyn? W 33. odcinku serii „W koło archidiecezji” odwiedzamy parafię Matki Bożej Królowej Polski w Tenczynie.

 

32. Parafia św. Jadwigi – Kraków Krowodrza

Jak mieszkańcy wymodlili kościół? Co Inter Mediolan ma wspólnego z krakowską Krowodrzą i co królowa Polski zawdzięcza Krowoderskim Zuchom? W kolejnym odcinku „W koło archidiecezji” poznajemy parafię św. Jadwigi Królowej w Krakowie.

 

31.Parafia MB Różańcowej Kraków – Piaski Nowe

Jak powstawał kościół przy ul. Nowosądeckiej 41? Dlaczego budowa świątyni sprawiła, że mieszkańcy poczuli się wreszcie „u siebie”? Jak tworzyć duchowy Kościół na co dzień? W kolejnym odcinku naszej serii „W koło archidiecezji” poznajemy parafię Matki Bożej Różańcowej w Krakowie – Piaskach Nowych.

 

 

30. Parafia św. Andrzeja – Szaflary

Gdzie przez lata podziewała się Madonna Szaflarska? Co motywuje Związek Podhalan do trwania przy Kościele? Jak górale łączą tradycję ze współczesnością? W pierwszym odcinku siódmego sezonu „W koło archidiecezji” poznajemy parafię św. Andrzeja Apostoła w Szaflarach.

 

29. Parafia św. Brata Alberta – Kraków os. Dywizjonu 303

Jak powstawała parafia, która jako pierwsza w Archidiecezji Krakowskiej na patrona wybrała św. Brata Alberta? Czym wierni i duszpasterze z Nowej Huty żyją 40 lat od zakończenia budowy ich kościoła? Jak wygląda kolęda w największej wspólnocie w Archidiecezji Krakowskiej i jednej z największych w całej Polsce? W ostatnim odcinku szóstego sezonu „W koło Archidiecezji” odwiedzamy parafię św. Brata Alberta w Krakowie – os. Dywizjonu 303.

 

28. Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Luborzycy

Co może łączyć podkrakowską parafię z Uniwersytetem Jagiellońskim? Czym charakteryzuje się duszpasterstwo dojazdowe i czy możliwe jest poznanie wiernych, kiedy wspólnotę tworzy 14 miejscowości, a na ich terenie kościół parafialny i 4 kaplice? W 3. odcinku nowego sezonu „W koło archidiecezji” poznajemy parafię Podwyższenia Krzyża Świętego w Luborzycy.

 

27. Parafia Wszystkich Świętych w Zakliczynie

Co wyróżnia służbę liturgiczną z Zakliczyna na tle całej diecezji? Jakie tajemnice skrywa Legion Maryi? Co sprawia, że pielgrzymi kalwaryjscy nie wyobrażają sobie roku bez odwiedzin u Matki Bożej Kalwaryjskiej? W drugim odcinku 6. sezonu „W koło archidiecezji” zatrzymujemy się w Zakliczynie i tamtejszej parafii Wszystkich Świętych.

 

 

26.Parafia św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie

Jakie wezwania w przeszłości nosiła starsza ze skawińskich parafii? Co sprawiło, że wspólnota św. Szymona i Judy Tadeusza prowadzi szkołę? Czemu parafialny Ruch Światło – Życie rozpoczyna swój rok formacyjny w październiku? Na początek 6. sezonu „W koło archidiecezji” jedziemy do Skawiny po to, by poznać tamtejszą parafię św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza.

 

25. Parafia Pana Jezusa Dobrego Pasterza w Krakowie – Prądnik Czerwony

Dlaczego witraż, powstający z okazji jubileuszu 100 – lecia parafii jest taki wyjątkowy? Jak wygląda życie wspólnoty spod adresu Dobrego Pasterza 4 i czego ustępujący proboszcz życzy swojemu następcy? W ostatnim odcinku 5. sezonu „W koło archidiecezji” poznajemy parafię Pana Jezusa Dobrego Pasterza w Krakowie – Prądniku Czerwonym.

 

 

24. Parafia św. Stefana w Lipnicy Małej

Co odróżnia Orawę od Podhala i Spiszu? Skąd tak duże przywiązanie wiernych do lokalnej kultury, tradycji czy do Kościoła, i dlaczego warto częściej przyjeżdżać pod i na Babią Górę? W maju w naszej serii „W koło Archidiecezji” odwiedzamy parafię św. Stefana w Lipnicy Małej.

 

 

23. Parafia św. Marcina w Krzeszowicach

Co łączy katedrę na Wawelu i Krzeszowice? Jak w życie Kościoła angażują się wierni i co najbardziej zachwyca w tej wspólnocie parafialnej nowego proboszcza? W kolejnym odcinku „W koło archidiecezji” poznajemy parafię św. Marcina w Krzeszowicach.

 

22. Parafia św. Mikołaja w Krakowie

Dlaczego szpital dla ubogich zbudowano tuż za murami historycznego Krakowa? Jak współcześnie pomagać najbardziej potrzebującym i dlaczego świecka kobieta – pielęgniarka może być inspiracją dla każdego? W pierwszym odcinku piątego sezonu „W koło archidiecezji” odwiedzamy parafię św. Mikołaja w Krakowie.

 

 

21. Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Spytkowicach

Od jak dawna obraz Matki Bożej Niepokalanej znajduje się w kościele w Spytkowicach? Jakie spotkania odbywają się w parafii w soboty i dlaczego warto na nie przyjść? W ostatnim odcinku 4. sezonu „W koło archidiecezji” odwiedzamy parafię Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Spytkowicach.

20. Parafia św. Piotra Apostoła w Wadowicach

O jakich wydarzeniach z życia Jana Pawła II przypomina nam kościół św. Piotra Apostoła? Jaką pamiątkę od parafian otrzymał w Watykanie Ojciec Święty? W jaki sposób wspólnota parafialna troszczy się o powołania kapłańskie? Parafia św. Piotra Apostoła w Wadowicach to kolejny cel naszej podróży po archidiecezji.

19. Parafia św. Jana Chrzciciela Prądnik Czerwony

Prądnik Czerwony zajmuje północne obszary Krakowa. To tereny, na których ciągle powstają nowe zabudowania, a do rosnących w zawrotnym tempie bloków wprowadzają się kolejni mieszkańcy królewskiego miasta. Mimo tego prądnicka parafia św. Jana Chrzciciela ma już 40 lat. A historia terenów zajmowanych przez świętojańską wspólnotę oraz jej kościół się wielu wieków wstecz. Co przed stuleciami działo się w miejscu dzisiejszego kościoła św. Jana Chrzciciela? Ile grup parafialnych koncentruje się wokół świątyni? Czemu świętojańska parafia ciągle młodnieje?

18. Parafia św. Marcina w Biskupicach

Gdzie podczas pandemii w XVII wieku odbywały się konsystorze biskupie? Jak wygląda duszpasterstwo, łączące pięć różnych świątyń? W pierwszym odcinku czwartego sezonu „W koło Archidiecezji”, odwiedzamy miejsce, gdzie bogata historia, łączy się z dynamiczną teraźniejszością – parafię św. Marcina w Biskupicach, która świętuje jubileusz 800 – lecia istnienia.

 

17. Parafia Niepokalanego Serca NMP w Zakopanem

Jak parafianie wspominają wizytę Jana Pawła II w Zakopanem? Dlaczego bł. Stefan Wyszyński jest szczególnie związany z sanktuarium na Krzeptówkach? Jak wyglądają nabożeństwa pierwszych sobót dla dzieci, które się tam odbywają? W kolejnym odcinku podróży po archidiecezji poznajemy parafię Niepokalanego Serca NMP w Zakopanem.

16. ZAWADA

Jacy są parafianie z Zawady? Co zawdzięczają cudownemu krzyżowi Chrystusa? Jakie grupy dbają o oprawę muzyczną Mszy świętych? Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Zawadzie to kolejny cel naszej wycieczki po archidiecezji.

 

 

15. GDÓW

Kto zawdzięcza uratowanie życia Matce Bożej Gdowskiej? Jakie posługi pełnią w parafii siostry franciszkanki? W jaki sposób parafianie niosą pomoc uchodźcom z Ukrainy? W dzisiejszym odcinku poznajemy parafię Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gdowie.

14. WIŚNIOWA

Kto, obok św. Marcina, patronuje parafii w Wiśniowej? Czym charakteryzuje się tutejsza wspólnota? Jakie grupy gromadzą młodych i dorosłych? Kolejny sezon „W koło archidiecezji” rozpoczynamy od wycieczki do parafii św. Marcina w Wiśniowej.

 

 

13. LIBIĄŻ

Co łączy kościół Przemienienia Pańskiego z krakowską bazyliką Mariacką? Kto patronuje kaplicy w Dębie? Jak libiąska wspólnota parafialna pomagała bp. Janowi Zającowi w odkrywaniu powołania kapłańskiego w latach młodzieńczych? W dzisiejszym odcinku przedstawiamy parafię Przemienienia Pańskiego w Libiążu.

 

 

12. STRUMIANY

Jakie miejscowości tworzą parafię w Strumianach? Co jest najważniejszym wyzwaniem dla jej duszpasterzy? Skąd określenie „parafia wspólnot”? W dzisiejszym odcinku wycieczki po archidiecezji przyjrzymy się parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Strumianach.

 

11. WADOWICE

Gdzie pielgrzymują wadowiccy parafianie 16 dnia każdego miesiąca? Co obrazuje unikatowa polichromia znajdująca się w bazylice? Czym św. Jan Paweł II inspiruje młodych? Parafia pw. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach to kolejny punkt naszej podróży po archidiecezji.

 

10. ORAWKA

Kto wspierał powstanie parafii w Orawce? Czyje życie przedstawia 14 obrazów namalowanych w kościele? Zapraszamy na drugi sezon serii „W koło archidiecezji”, który zaczynamy od przedstawienia parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Orawce.

9. KRAKÓW – NOWY PROKOCIM

Dlaczego nowe organy w kościele są tak unikatowe? Jak wyglądają spotkania Wspólnoty Żon? W dziewiątym odcinku wycieczki po Archidiecezji odwiedzamy parafię pw. Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Nowym Prokocimiu.

8. JURGÓW

Ile kościołów tworzy jurgowską parafię? Gdzie znajduje się „jurgowski diabeł”? W ósmym odcinku podróży po Archidiecezji poznajemy parafię pw. Św. Sebastiana i Matki Bożej Rożańcowej w Jurgowie.

7. WIELICZKA

Gdzie gromadzą się górnicy podczas uroczystych Mszy św. w kościele św. Klemensa? Jak wspólnoty radziły sobie w czasie pandemii? W siódmym odcinku wirtualnej wycieczki po archidiecezji przedstawiamy parafię pw. Klemensa w Wieliczce.

6. WIĘCŁAWICE STARE

W którym roku po raz pierwszy wspomniano o parafii św. Jakuba? Jakie sekcje działają w Parafialnym Klubie Sportowym Jakub Więcławice? W szóstym odcinku naszej wycieczki odwiedzamy parafię pw. św. Jakuba Apostoła w Więcławicach Starych.

5. MODLNICA

Co św. Wojciech robił w Modlnicy? Dlaczego obraz Matki Bożej Modlnickiej jest tak wyjątkowy? W piątym odcinku podróży po archidiecezji poznajemy parafię pw. Św. Wojciecha i Matki Bożej Bolesnej w Modlnicy.

 

 

4. CHOCZNIA

Chocznia to niewielka wieś położona we wschodniej części Beskidu Małego. Rozciąga się na długości kilku kilometrów, a parafia oprócz kościoła może pochwalić się dwoma kaplicami dojazdowymi, w których księża regularnie odprawiają Msze Św. Historia parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela sięga XII w. Jakie dziedzictwo ze sobą niesie? Kto pomaga księżom w ich pracy duszpasterskiej? Co jest największym skarbem tamtejszego kościoła?

 

3. LUSZOWICE

Luszowice leżą na północnej granicy Archidiecezji Krakowskiej. Mają bogatą historię związaną z górnictwem. Kościół św. Anny wybudowany przez mieszkańców był wyczekiwany przez wiele lat i stał się przypieczętowaniem powstającej parafii. Czemu własna świątynia jest dla luszowiczan tak ważna? Jaka jest historia kapliczki przy rondzie? I co planuje nowy proboszcz?

2. SIENIAWA

Sieniawa to niewielka wioska sąsiadująca z Rabą Wyżną. Znajduje się w niej zabytkowy kościółek św. Antoniego, który ze względu na małą pojemność nie może służyć wszystkim mieszkańcom, dlatego sieniawianie sami zbudowali duży kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny
Jaka jest historia kilkusetletniej drewnianej budowli? W jaki sposób sieniawskie koło gospodyń wiejskich częstuje swoimi produktami na drugim końcu Polski? Co łączy kard. Stanisława Dziwisza z Sieniawą?

1. ŁĘTOWE

Łętowe leży w sercu Beskidu Wyspowego. Ta niewielka, malowniczo położona wioska jest pierwszym przystankiem na naszej drodze „W koło archidiecezji”. Kościół Matki Bożej Królowej Polski we wrześniu doczekał się konsekracji, a my sprawdzamy jaką kryje w sobie historię oraz czym zajmują się grupy działające w parafii.
Dlaczego kościół ma kształt chaty? Na jakim szczycie parafianie co roku spotykają się na polowej Mszy Świętej? Czemu konsekracja jest ukoronowaniem pracy wszystkich pokoleń wkładających wysiłek w budowę parafii?

3