Title Image

Zaproszenie na spotkanie z historią

KSIĄDZ JERZY POPIEŁUSZKO – DNI, KTÓRE WSTRZĄSNĘŁY POLSKĄ

 

Ponad rok po śmierci księdza Popiełuszki kilka osób z Białegostoku postanowiło w największej konspiracji ukryć relikwie – jak już wówczas sądzono – męczennika. To krew i wycinki narządów wewnętrznych pobrane podczas sekcji zwłok kapelana „Solidarności”.

Blisko ćwierć wieku później z murów białostockiego sanktuarium zostaje wydobyta niewielka drewniana skrzynka.

 

20151018_Popieluszko

 

Od lewej profesor Maria Sobaniec-Łotowska (patomorfolog), ks. infułat Adam Krasiński oraz siostry Misjonarki Świętej Rodziny.

Fot. Archiwum Kurii Metropolitalnej Białostockiej (11 maja 2010).

 

W ramach cyklu comiesięcznych Spotkań z Historią i Kulturą nt. DROGI DO NIEPODLEGŁOŚCI … w sali pod kościołem pw. P.J Dobrego Pasterza (Dojazd z dworca autobusem 105) 18 października 2015 (niedziela) o godz. 17.00 zostanie otwarta wystawa fotograficzna „KSIĄDZ JERZY POPIEŁUSZKO. DNI, KTÓRE WSTRZĄSNĘŁY POLSKĄ” oraz zostanie poruszony temat odnalezionych po latach relikwii i zdjęć bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

 

Fragment z rozmowy red. Piotra Litki z Panem dr. Janem Szrzedzińskim:
„Zszedłem do prosektorium i zobaczyłem zwłoki księdza. Sutanna, ręce i twarz były zabrudzone mułem rzecznym. Na szyi pętla ze sznura połączona z wiązaniami na nogach. Wszelki ruch związanego w ten sposób człowieka powodował zaciskanie się pętli na szyi. Wiedziałem, że zrobili to fachowcy”

 

 

< Powrót

 

 

0