Otwarcie ŚDM
Mszą św. na krakowskich Błoniach z udziałem kilkuset tysięcy wiernych z całego świata rozpoczną się dziś wieczorem Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.
Wydarzenie, do którego jutro dołączy papież Franciszek, będzie przebiegać pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią". Światowe Dni Młodzieży zakończa się w niedzielę 31 sierpnia.
Podczas dzisiejszej ceremonii otwarcia wzrok młodych pielgrzymów skupiony będzie na Janie Pawle II. Pierwszy Dzień ŚDM rozpocznie się od sztafety z Iskrą Miłosierdzia z Łagiewnik na Błonia. Trasa będzie obejmowała ważne dla Jana Pawła II miejsca w Krakowie, zarówno sprzed czasów pontyfikatu, jak i z okresu, kiedy był papieżem, m.in. kościół św. Floriana i katedrę wawelską.
Sztafetę rozpocznie siostra ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Łagiewnikach, ostatecznie zostanie ona wręczona kard. Stanisławowi Dziwiszowi, który o 17.30 będzie celebrował Mszę świętą. Ogień Miłosierdzia zapłonie na ołtarzu i będzie towarzyszyć pielgrzymom przez cały czas ŚDM. Na drodze śladami Jana Pawła II będą prezentowane archiwalia ukazujące papieża w miejscach, w których zatrzyma się sztafeta.
Wędrówka Iskry Bożego Miłosierdzia będzie pokazywana na telebimach rozmieszczonych na Błoniach wraz ze świadectwami doświadczenia miłosierdzia oraz wcielania nauki Jana Pawła II w życiu konkretnych osób. W tym czasie na scenach animatorzy i wodzireje ruchu Lednica 2000 będą animować taniec i śpiew.
– Chcemy pokazać jakie znaczenie dla młodych ma Lednica 2000 i jak wiele dla młodzieży zrobił o. Jan Góra, który pewnie będzie nam błogosławił z nieba – mówi Weronika Griszel, koordynator Departamentu Wydarzeń Centralnych. Wśród wielu artystów wystąpi również Ivan Komarenko wraz z chórem dzieci z Afryki.
Ponieważ hasłem pierwszego dnia będą słowa „Jan Paweł II jako inicjator ŚDM”, odtworzona zostanie historia pielgrzymki symboli Światowych Dni Młodzieży. Krzyż i Ikona Salus Populi Romani będą wędrować po Błoniach pomiędzy sektorami, przekazywane przez grupy młodzieży z krajów, w których w chronologicznej kolejności odbyły się ŚDM.
Młodzi przejdą w procesji ubrani w koszulki z logo dotychczasowych 13 spotkań i wyróżnieni flagami narodowymi, rozpoczynając od Rzymu aż do Krakowa. (Rzym 1986, Buenos Aires 1987, Santiago de Compostela 1989, Częstochowa 1991, Denver 1993, Manila 1995, Paryż 1997, Rzym 2000, Toronto 2002, Kolonia 2005, Sydney 2008, Madryt 2011, Rio de Janeiro 2013).
Równolegle na ekranach zostaną wyświetlone krótkie relacje z poprzednich Światowych Dni Młodzieży. Wędrówce symboli będą towarzyszyć hymny poszczególnych spotkań w wykonaniu chóru i orkiestry ŚDM.
Msza święta będzie celebrowana z formularza o św. Janie Pawle II. Rozpocznie się o godz. 17.30 pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza. Jej treścią będzie przede wszystkim modlitwa o błogosławieństwo i duchowe owoce spotkań.
– To także będzie zaproszenie dla tych, którzy jeszcze się wahają czy wybrać się do Krakowa – mówi ks. Marek Hajdyła, szef Departamentu Wydarzeń Centralnych. Ponieważ Polska położona jest blisko Europy Wschodniej, Ewangelia będzie śpiewana zawsze w dwóch obrządkach: rzymsko-katolickim, ale także bizantyjsko-słowiańskim. Za muzykę liturgiczną Ceremonii Otwarcia opowiada ks. Robert Tyrała.
Przed Mszą św., w ramach tzw. pre-wydarzeń, zostanie odczytany DOCAT – publikacja Fundacji Youcat, poświęcona Katolickiej Nauce Społecznej. Wśród artystów wystąpi m.in. Ivan Komarenko wspólnie z chórem dzieci z Afryki. Podobnie jak w kolejnych dniach, animację będą prowadzić muzycy i wodzireje z ruchu Lednica 2000.
Według szacunków organizatorów, w spotkaniu otwierającej ŚDM weźmie udział ok. 500 tys. osób.
Krakowskie Błonia, miejsce inauguracji ŚDM to obszar o powierzchni 48 ha w pobliżu Muzeum Narodowego. Sześciokrotnie Mszom z udziałem wielotysięcznych rzesz wiernych przewodniczył tu papież Jan Paweł II. Rekord frekwencji padł 18 sierpnia 2002 r.: na liturgię z papieżem przybyło 2,5 mln osób – najwięcej spośród wszystkich organizowanych w Europie spotkań z udziałem Jana Pawła II.
led, tk (KAI)/ Kraków