Title Image

Franciszku, odbuduj mój dom

4 października św. Franciszka – czytanie z księgi Nehemiasza (Ne 2,1-8)

Proszę, abyś mnie posłał do Judy, do grodu grobów moich; abym go odbudował. (Ne 2,5)

 

 

Słyszałeś pewnie historię powołania św. Franciszka z Asyżu, którego wspomnienie dzisiaj obchodzimy. Modląc się w zniszczonej kaplicy, usłyszał głos Pana mówiący: „Franciszku, idź odbuduj mój dom, który, jak widzisz, popada w ruinę”. Bóg nie mówił tu o konkretnej kaplicy, ale o problemach, które w tych czasach nękały Jego Kościół. Uświadomienie sobie tego zajęło Franciszkowi sporo czasu, jednak kiedy wreszcie to pojął, on sam i jego bracia odmienili bieg historii.

 

 

W dzisiejszym czytaniu Nehemiasz otrzymuje podobną misję – ma iść odbudować Jerozolimę. I podobnie jak św. Franciszek, nie poprzestaje na ubolewaniu ze smutną miną nad stanem swojego ludu (Ne 2,3), lecz przystępuje do działania.

 

W każdej epoce i w każdym pokoleniu Bóg powołuje swój lud do odbudowy Kościoła. W każdej erze Kościoła jest miejsce na odnowę i powrót do naszych korzeni w Panu. Pojawiają się też nowe wyzwania, którym należy sprostać. W każdym stuleciu Bóg zaprasza nas nie do ubolewania nad zaistniałą sytuacją, ale do jej naprawy.

 

Nie musi to być wcale trudne. Spójrzmy na św. Franciszka. Zaraz po usłyszeniu głosu Boga złapał za młotek i zabrał się do roboty. Zaczął wypełniać swoją misję tak, jak ją rozumiał. Bóg polecił mu odbudować kościół, więc to właśnie robił. Z czasem jednak Bóg pomógł mu zrozumieć, na czym polega jego rzeczywiste powołanie.

 

Spróbuj przyjąć podobną postawę. Rób to, co w danym momencie ma według ciebie sens, co wydaje ci się najbardziej potrzebne, do czego najbardziej się nadajesz.

 

Niezależnie od tego, co wybierzesz, po prostu weź się do roboty. Kiedy już postawisz pierwszy krok, Duch Święty poprowadzi cię i pomoże ci lepiej zrozumieć twoją misję. Może da ci poczucie, że jesteś na swoim miejscu, a może wskaże ci inny kierunek, abyś mógł być bardziej skuteczny. Św. Franciszek i biblijny Nehemiasz podjęli Boże wezwanie i wypełnili je. Ty też możesz.

 

„Panie, pokaż mi, jak mogę pomóc w odbudowie Twego domu”.

(za „Słowo wśród nas”)

0