Title Image

Na pielgrzymim szlaku

W sobotę dnia 12.05. 2018 wczesnym rankiem Parafialny Oddział Akcji Katolickiej wraz z sympatykami pod opieką Asystenta Kościelnego Księdza Proboszcza wyruszył na pielgrzymi szlak.

 

Pierwszym przystankiem było Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Zabawie. Błogosławiona Karolina Kózkówna została zamordowana w dniu 18.11.1914 przez rosyjskiego żołnierza, szesnastoletnia dziewczyna, urodzona 2 sierpnia 1898 roku, córka Jana Kózki i Marii z Borzęckich. Zginęła broniąc swej niewinności. Ciało męczennicy znaleziono 4.12.1914. Papież św. Jan Paweł II w dniu 10 czerwca 1987 r. ogłosił ją błogosławioną podczas uroczystej mszy świętej w Tarnowie. Podczas beatyfikacji Ojciec Święty Jan Paweł II mówił m.in.” Ta młodziutka córka Kościoła tarnowskiego, którą od dzisiaj będziemy zwać błogosławioną, swoim życiem mówi przede wszystkim do młodych, do chłopców i dziewcząt… Mówi o wielkiej godności kobiety: o godności ludzkiej osoby. O godności ciała, które wprawdzie na tym świecie podlega śmierci, jak i jej młode ciało uległo śmierci, ale to ludzkie ciało nosi w sobie zapis nieśmiertelności, jaką człowiek ma osiągnąć w Bogu wiecznym i żywym, przez Chrystusa.”

 

Drugim przystankiem na pielgrzymim szlaku była Bazylika św. Marii Magdaleny i Św. Stanisława w Szczepanowie w miejscu urodzenia Świętego. Uczestniczyliśmy w głównej uroczystości odpustowej ku czci św. Stanisława tj. we mszy św. odprawionej przez bp. Andrzeja Jeża wraz z licznie zgromadzonymi kapłanami i naszym Księdzem Proboszczem. W homilii Ordynariusz Tarnowski apelował: „Św. Stanisław świadczy wymownie, że w Jezusie Chrystusie człowiek powołany jest do zwycięstwa. Niech to zwycięstwo dobra nad złem, miłości nad nienawiścią, jedności nad podziałami, stanie się udziałem wszystkich Polaków, całej naszej Ojczyzny.”

 

Trzecim i ostatnim przystankiem było Opactwo św. Wojciecha w Staniątkach. Opactwo należy do polskiej Kongregacji Benedyktynek pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Piękny, wielki klasztor, wczesny gotyk, z 1216 roku, jeden z najstarszych w Polsce. W takiej surowej scenerii, gdzie zatrzymał się czas, zjedliśmy obiad przy wspólnym stole. Po obiedzie odmówiliśmy koronkę do Miłosierdzia Bożego przed obrazem Matki Boskiej Bolesnej, zwanej Smętną Dobrodziejką ze Staniątek.
W czasie pielgrzymki modliliśmy się śpiewając Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, Litanię Loretańską, pieśni maryjne.

 

Zofia Fedor
Prezes POAK

0