Refleksja ze spotkania AK 5.12.2023r.

Spotkanie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w dn. 5 grudnia br. poprzedzone było udziałem członków w Eucharystii, odmówieniem Różańca Świętego oraz modlitwą pod przewodnictwem Asystenta Kościelnego – księdza Proboszcza.

W części poświęconej formacji ks. Proboszcz omówił znaczenie hasła rozpoczynającego się Roku Liturgicznego „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła” – co to znaczy? Jakie obowiązki należy podjąć? Otóż wszyscy należymy do wspólnoty Kościoła zarówno duchowni jak i świeccy – każdy zaproszony jest do dawania świadectwa o swojej wierze. Powyższe zadania należy realizować na płaszczyźnie diecezji, parafii i rodziny:

• W parafii można i należy: włączać się w katechezę, w przygotowanie liturgii, wspólną z kapłanami modlitwę, słuchanie się nawzajem w celu poszukiwania rozwiązań istotnych spraw związanych ze wspólnotą parafialną, organizowanie spotkań parafialnych (kawiarenka, agapa odpustowa, opłatek), troska o ludzi młodych, formacja liderów itp.
  • W rodzinie: ożywienie modlitwy małżeńskiej i rodzinnej, wspólne czytanie Pisma Świętego, troska o trwałość małżeństwa i rodziny, spotkania dla osób żyjących w związkach niesakramentalnych, współodpowiedzialność za uczestnictwo w nabożeństwach parafialnych itp.

Drugą część spotkania prowadziła prezes Zofia Fedor. Podziękowała za udział członków AK we mszach św.: wotywnej Jana Pawła II i w intencji śp. ks. Jana Rajdy oraz w uroczystościach Chrystusa Króla Wszechświata w Katedrze Wawelskiej.

Omówiła najbliższe zadania:

• rozprowadzenie świec wigilijnych,
  • udział członków AK w adoracji Najświętszego Sakramentu w pierwszy czwartek grudnia,
  • organizację Konkursu szopek Bożonarodzeniowych,
  • organizację paczek świątecznych dla osób potrzebujących, chorych i w podeszłym wieku.
  • Ofiarodawcom składamy wyrazy wdzięczności.
  • Ustalono, że po zakończeniu wizyty duszpasterskiej w parafii odbędzie się wspólny opłatek członków AK i Duszpasterskiej Rady Parafialnej.

Krystyna Piotrowska

Zofia Fedor