Title Image

Nowi biskupi

– Nowi biskupi pomocniczy w Krakowie będą szli po śladach takich postaci, jak św. Jan Paweł II czy bp Jan Pietraszko – powiedział kard. Stanisław Dziwisz podczas uroczystości ogłoszenia papieskich nominacji.

 

W sali okna papieskiego przy Franciszkańskiej 3 obecni byli hierarchowie archidiecezji krakowskiej: kardynałowie Marian Jaworski i Stanisław Dziwisz oraz biskupi Jan Zając, Jan Szkodoń i Damian Muskus. Komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce, ogłaszający papieskie nominacje, odczytał abp Marek Jędraszewski. – Kończy się adwent Kościoła krakowskiego, oczekującego nowych biskupów pomocniczych – skomentował metropolita.

 

Podkreślił, że w archidiecezji jest ogrom wyzwań duszpasterskich, dlatego decyzja papieża Franciszka jest dla Krakowa ważnym i radosnym wydarzeniem. Biskupom nominatom wręczył krzyże pektoralne z Roku Wielkiego Jubileuszu 2000 oraz na 25-lecie pontyfikatu Jana Pawła II. Poinformował ponadto, że święcenia biskupie odbędą się 5 stycznia, w przeddzień uroczystości Objawienia Pańskiego. Tego dnia papież Jan Paweł II udzielał zazwyczaj sakry nowym biskupom w bazylice św. Piotra w Watykanie. Jest to dzień, który był bliski sercu kard. Franciszka Macharskiego – jednego z pierwszych biskupów wyświęconych przez polskiego papieża. W uroczystość Objawienia Pańskiego święcenia biskupie z jego rąk przyjął także obecny nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

 

Jak podkreślił kard. Dziwisz, nowi biskupi pomocniczy są kontynuatorami wielkich tradycji w Krakowie. Ich poprzednikami byli bowiem m.in. św. Jan Paweł II i sł. Boży bp Jan Pietraszko. – Życzę wam, byście w swojej posłudze szli ich śladami – zwrócił się do biskupów nominatów krakowski metropolita senior.

 

– Chcemy Bogu dziękować za dar życia i powołania, a dziś szczególnie za decyzję papieża Franciszka i zaufanie, jakim nas obdarzył – mówił biskup nominat Franciszek Ślusarczyk. Podkreślił, że nominacja jest nie tylko wyrazem zaufania, ale także darem, który stanowi wezwanie do „jeszcze gorliwszej służby w Kościele krakowskim”. – Bardzo bym chciał, by to biskupie posługiwanie było przedłużeniem miłosiernych dłoni Jezusa – dodał kustosz sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

 

Biskup nominat ks. Janusz Mastalski prosił, by podpowiadać mu, jakim ma być biskupem. – Chciałbym być biskupem otwartym i obecnym. Otwartym zwłaszcza na rodzinę, ponieważ od wielu już lat zajmuję się pedagogiką rodziny. Bardzo mi zależy, aby te rodziny były mocne Bogiem i sobą – mówił w rozmowie z dziennikarzami. Zadeklarował również, że będzie biskupem, który nie stwarza dystansu między sobą a wiernymi.

 

https://krakow.gosc.pl/doc/5198918.Sladami-wielkich-poprzednikow

 

Ks. Franciszek Ślusarczyk jest rektorem i kustoszem sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Ma 60 lat. Święcenia kapłańskie przyjął w 1984 r. Był adiunktem w Katedrze Homiletyki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. W 2002 r. został mianowany zastępcą rektora ds. duszpasterskich łagiewnickiego sanktuarium. Rektorem świątyni został w 2014 r. po tym, jak dotychczasowy kustosz – bp Zając – przeszedł na emeryturę.

W Roku Miłosierdzia biskup nominat znalazł się w gronie powołanych przez papieża Franciszka misjonarzy miłosierdzia. Jako gospodarz sanktuarium Bożego Miłosierdzia przyjmował podczas Światowych Dni Młodzieży Ojca Świętego, który w łagiewnickiej bazylice wyspowiadał grupę młodzieży i na krótko spotkał się z chorymi. Był również odpowiedzialny za przygotowanie przyjęcia w Łagiewnikach młodych pielgrzymów z całego świata, którzy w trakcie ŚDM odbywali tam Pielgrzymkę Miłosierdzia.

Ksiądz Ślusarczyk jest również autorem Drogi Miłosierdzia – nabożeństwa, które po raz pierwszy zostało odprawione wieczorem 2 kwietnia 2016 r., w wigilię Niedzieli Miłosierdzia.

 

Ks. prof. Janusz Mastalski jest rektorem Wyższego Seminarium Archidiecezji Krakowskiej. Święcenia kapłańskie przyjął w 1989 r. z rąk kard. Franciszka Macharskiego. Po święceniach był wikariuszem w Gdowie, potem w parafii św. Szczepana w Krakowie. Doktoryzował się w 1998 r. na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Stopień doktora habilitowanego uzyskał w 2003 r. na podstawie rozprawy zatytułowanej „Zasady edukacyjne w katechezie (na podstawie badań przeprowadzonych w krakowskich gimnazjach)”. Tytuł naukowy profesora nauk teologicznych otrzymał 2 stycznia 2009 roku.

W 2005 r. został kierownikiem Katedry Pedagogiki Ogólnej, a w latach 2008-2014 był dziekanem Wydziału Nauk Społecznych UPJPII. W kadencji 2014-2018 został wybrany na stanowisko prorektora krakowskiej uczelni. Współpracował też z Uniwersytetem Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (2004-2010) i Wyższą Szkołą Humanitas w Sosnowcu (2005-2010).

Rektorem krakowskiego seminarium duchownego został w 2017 roku.

Ksiądz Mastalski wygłosił ponad 200 rekolekcji parafialnych, młodzieżowych oraz przeznaczonych dla kleryków, duchownych i sióstr zakonnych. Opublikował ok. 150 artykułów z zakresu wychowania dzieci i młodzieży. Napisał 25 książek naukowych i popularnonaukowych. Jest twórcą podręcznika „Zarys teorii wychowania”, a także m.in. monografii, takich jak: „Zasady edukacyjne w katechezie”, „Szkolne interakcje zaburzające skuteczne wychowanie”, „Chrześcijanin wobec agresji w rodzinie”, „Modlitwa kapłańska”, „Samotność globalnego nastolatka”, „Pokusy kapłańskie” i „Lęki kapłańskie”. Przeprowadził także ponad 60 szkoleń i kursów dla nauczycieli, wychowawców oraz samorządowców w gminach i powiatach w całej Polsce.

Gość.pl

0